Kış geldi, doğru lastiğe nasıl karar vereceğim?

235
Kış

Tatil

Araç sürücülerinin korkulu mevsimi kış kapıya dayandı. Kışın sert koşullarında araç hakimiyetini kaybetmek zaman zaman kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bir otomobil için kışın zorlu şartlarında yol güvenliğini sağlamanın ilk adımı, yeni ve mevsime uygun lastik kullanımıdır. Karlı, buzlu ya da ıslak zeminde hem yol tutuşu hem de fren mesafesinin çok önemli olduğu bu dönemde doğru lastik seçimi çok önemli.

7 derecenin altında kış lastiği kullanın

Uzmanlar özellikle +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sürücülerin kendini güvende hissetmesi için araçlarda mutlaka kış lastiği olması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar kar, yağmur ya da çamur gibi yolda biriken maddelere karşı daha iyi performans sağladığını belirtiyor.

kış

Tüm lastikler aynı olmalı

Kış lastiği seçiminde öncelikli olarak alınan lastiklerin tümünün aynı ayara ve kaliteye sahip olması gerekiyor. Aksi durumda sürücüler sağa/sola çekme durumlarına mağruz kalabilir. Bu durum, özellikle uzun yolda girilmemesi gereken bir risk.

Kış lastiği normalden geniş taban olmamalı

Araca normalden daha büyük ya da daha küçük bir kışın kullanılan lastik takıldığında bu durumun aracın yol tutuş performansını düşüreceğini belirten uzmanlar, alınacak lastik ebatlarının, aracın standart lastiklerinin ebadından daha geniş tabanlı olmaması gerektiğini bildirdi.

kış, lastik

Diş derinliği 3 mm olmalı

Seçilen kış lastiğinin üzerinde “KışLastiği” işaretinin olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, kış lastiğinin diş derinliğinin 3 milimetrenin altında olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Yakıt tüketimi arttırır

Kış lastikleri, yakıt tüketimini ve kabin içi sesi artıracağını belirten uzmanlar, bu nedenle satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine ve kabin içi sese etkisine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin