Kırmızı ışıkta geçen sürücü böyle kurtuldu

5545

Tatil

Avrupa ülkelerinde kırmızı ışıkta geçen sürücüleri aǧır cezalar bekliyor. Ancak kırmızı ışık ihlalinde bir detay sürücülerin kurtuluşu olabilir.

Trafik cezalarının yüksek olduǧu Avrupa’da özellikle kırmızı ışıkta geçmek önemli bir kural ihlali. Bazı ülkelerde ehliyetini kaybetmenin yanı sıra sürücüye para cezası da veriliyor. Bu ihlal genellikle cadde kenarlarına yerleştirilen sabit radar cihazları yardımı ile tespit ediliyor. Ancak trafik polisinin olaya bizzat şahit olması da yeterli olabiliyor.

Almanya’da aracıyla kırmızı ışıkta geçen bir sürücünün olayı tam da bu nedenle mahkemelik oldu. Bir polis, aracın kırmızı ışıkta geçtiǧi ihbarında bulundu. Sürücüye 1 aylıǧına ehliyetini verme, 200 Euro para ve 2 de puan cezası verildi. Ancak ihlal sayılması için araç geçerken trafik lambasının bir saniyeden daha uzun süre kırmızıda kalmış olması gerekiyor. Sürücü de bu nedenle „Henüz bir saniye geçmemişti. Bana haksız yere ceza kesildi“ diyerek olaya itiraz etti.

Lüdinghausen Yerel Mahkemesi tarafları dinleyerek bir karara vardı. Hakim, sürücüyü haklı buldu. Gerekçe şu: Polis, trafik lambasının kaç saniye kırmızıda olduǧunu sadece tahmin etti. Ölçüm cihazı kullanmadıǧı için elinde bir delil yok ve bu nedenle ışıǧın bir saniyeden daha uzun süre kırmızıda olduǧu isbat edilemez. Mahkemenin bu kararı sonrası sürücüye sadece 90 Euro para cezası ile bir ceza puanı verildi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin