Kemer: Yüzyıllardır sönmeyen Yanartaş’ı görmelisiniz

753
yanartaş

Tatil

Kemer’e bağlı Çıralı Köyü yakınlarında yer alan Olympos’un sönmeyen ateşi olarak bilinen “Yanartaş” herkesin ilgi odağı oluyor.

 

Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında denize yakın manzaralı bir konumda yer alan sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip olan “Yanartaş” herksin ilgisini çekiyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin adeta büyüleyen bu Yanartaş yüzyıllardır kendiliğinden yanıyor. Taşın yanmasına neden olan Ruthenyum isimli element.

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan bu taş bölgenin doğal gaz kaynağı olarak ifade ediliyor. Yanartaş Yunan Mitolojisi’ne de konu oluyor. Yunan Mitolojisi’ne göre Olmypos’un sönmeyen Ateşi “Yanartaş (Kimera) Efsanesi” şöyle:

Efsaneye göre, Kimera (Chimera) isimli aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavar soludukça ağzından ateşler çıkmaktadır. Dönemin Likya Kralı genç Bellophontes’i canavarı öldürmesi için gönderir ve genç kanatlı atı Pegasos ile birlikte bunda başarılı olur. Kimera saldırıya geçmek için havalandığında Bellophontes mızrağını canavara saplar ve onu yerin yedi kat dibine gömer. Kimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler Kimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.”

Ayrıca günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesi. Yanartaş, Kemer’den yaklaşık 35 km. mesafede Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde 230 metre yükseklikte yer alıyor.

 

yanartaş
www.kemer.bel.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin