Kaz Dağları Türkmen Gelinleri defilesine yoğun ilgi

350
Türkmen Gelinleri

Tatil

Edremit Türkmen Gelinleri Defilesi, Altınoluk Antandros Amfi Tiyatro’da yapıldı. Edremit Belediyesi’nin organizasyonunda Gülizar Erken’in koordinatörlüğünde yapılan defilede geçmişi 200 yıl öncesine kadar giden yöresel kıyafetler ve Türkmen Kadınlarının çeşitli motiflerle bezenmiş kıyafetleri beğeniye çıktı.

Kaz Dağları’nın Edremit ve Çanakkale yöresinden Türkmen kadınlardan oluşan grup geçmişten günümüze uzanan 60 yöresel kıyafeti sergiledi. Defilede küçük çocuklar anneleri ile birlikte sahneye çıkarken, her yaştan kadınların giydiği  yüzyıllar önce giyilen kıyafetlerin modernize edilmiş kıyafetler büyük bir beğeni ile karşılandı.

Programda bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Metin Tunçer, “Türkmen kültürü içinde yer alan giyim kuşama ait özellik kaynakların varlığı Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Bu alanda Türkmen giyim kuşamının uzun tarihi geçmişi, yayıldığı geniş coğrafi alan, etkileşim halinde olduğu kültürler ve gelişen inanç sistemi ile birlikte değerlendirmesi gerekmektedir. Türk giysi kültürü içinde, Tahtacı kadın giyim kalitesi motif zenginliği, canlılık ve zarafeti ile Anadolu insanının yaşam tarzını ve dünya görüşünü büyük ölçüde yansıtan bir özelliğe sahiptir. Bizlerde belediye olarak Başkanımız Selman Hasan Arslan’ın öncülüğünde yöremizin ve Kaz Dağları’mızın önemli bir değeri olan bu kültüre sahip çıkmak için gerekli hassasiyeti gösteriyoruz” dedi.

(B.A)

Kaynak: www.edremit.bel.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Türkmen Gelinleri

Türkmen gelinleri

Türkmen Gelinleri

Türkmen Gelinleri

Türkmen Gelinleri
Fotoğraflar: www.edremit.bel.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin