Kaymaklı menemeni tescil ettirdiler

131
kaymaklı menemen

Tatil

Kaymaklı menemeni tescil ettirdiler

İzmir’in Menderes ilçesinde 1989 yılından bugüne Girit ve Ege lezzetleri ile tanınan aile lokantasını devralan iki kardeş kaymaklı menemen tarifini tescil ettirmeyi başardılar.

Menderes’te aile lokantasını devralan gençlerden tescilli lezzet

Beytullah Artagan’ın kurucusu olduğu ve eşi Nesrin hanımın ustalığıyla ünlenen Beyturan’da bayrağı devralan Şeref ve Onur Artagan kardeşler, menemenin üretim ve tüketimine ilişkin birçok deneme yaptıktan sonra tereyağı yerine süt kaymağı kullanınca olumlu sonuçlar aldı. Kaymaklı menemenin ciddi oranda beğeni görmesiyle harekete geçen gençler tescil ve patent arayışına girdi.

Tescil sürecine ilişkin detayları paylaşan Şeref Artagan, “Menemen anonim hatta evrensel bir yemek olduğu için ürünün patentini almak mümkün olmadı. Biz de iki kardeş lezzetinden çok emin olduğumuz bu yemeği resmi kayıtlara ilk tarafımızdan geçirilmesini istedik. Sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı İlim ve Edebiyat Eserleri Kayıt-Tescil bölümünden yemek tarifimizi sunduk, 3 ay sonra onayını aldık” dedi. Lokantada annelerinin başarılı yemek üretiminden dersler alan iki kardeş, Türk mutfağına yeni yorumlar getirmeye devam edeceklerini belirtti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin