Karavan kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

10748
karavan

Tatil

Karavan ile tatil yapanların sayısında hızlı bir yükseliş var. Siz de karavanla seyahat etmeyi planlıyorsanız haberdeki tavsiyeler işinize yarayabilir.

Karavan ile doğa ile baş başa yapılan tatilin tadı bir başka oluyor. Bunu bize her yıl artan karavan tatilcilerinin sayısı ve tabii ki hızla artan karavan sayısı gösteriyor.

İstatistiklere göre geçtiğimiz yıl Almanya’da trafiğe kayıtlı karavan sayısı 35 binin üzerine çıktı. Bu son dört yılda yüzde 46 oranında bir artış demek oluyor. Bu artışta en önemli pay ise tatilcilerin Karavan kiralama yoluna gitmesi.

Peki tatilinizi karavan ile yapacaksanız nelere dikkat etmelisiniz?

1-Eğer tatile kiralık bir karavan ile çıkacaksanız mümkün olduğu kadar erken rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu size önemli maddi tasarruf sağlayacaktır.

2- İlk defa karavan kiraladıysanız öncelikle kullandığınız aracın kendi arabanızdan daha geniş olduğunu unutmayın. Aksi halde karavanınızda ezik ve sıyrıklar oluşabilir. Tünel girişlerinde kesinlikle sollama yapmayın. Eğer büyük bir aracın yanından geçiyorsanız oluşacak hava akımına karşı dikkatli olun.

3- Karavanda yolculuk eden herkesin kendine ait bir yatağı olmasına dikkat edin. Ayrıca 3,5 tonun üzerindeki karavan için ehliyetinizin geçerli olup olmadığına bakın.

4- Sezon içinde karavan kiralama süresi en az 1 hafta oluyor. Sezon dışında daha kısa süreli kiralamak mümkün. Ayrıca üç haftanın üzerindeki kiralamalarda indirim yapılması söz konusu.

5- Sezon içinde güzergahınız üzerindeki karavan konaklama yerleri genellikle dolu olacağından önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

6-Karavanı geri verirken ya da alırken 30 ila 60 dakikalık bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Mutlaka her yerini, içi ve dışı ile birlikte karavanın üzerini de iyice kontrol edin. Herhangi bir eksik ya da hasar gördüğünüzde mutlaka bunu yazılı olarak belgelendirin, protokol tutturun.

7- Araç sigortanızı yaptırın. Eğer ülke dışına seyahat edecekseniz yurt dışı ve seyahat sigortası yaptırmanızda fayda var.

8-Karavanlarda çocuk koltuğu yer almadığından bunu kendiniz getirmelisiniz.

9-Karavan araçlarında hız sınırı 90-110 km arasında değişmektedir. Bu nedenle trafikte sabırlı olmalısınız. Ayrıca bu size benzin tasarrufu da sağlayacaktır.

10-Eğer karavanı özel bir şahıstan kiralıyorsanız bu kişinin izninin olup olmadığına bakın. Yoksa sigortanız devre dışı kalıyor.

Bütün bunların yanı sıra karavan ile seyahat ederken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı daha belirtelim.

Öncelikle tekin olmayan yerlerde konaklamaktan kaçının, uzun yolculuklar için en az iki sürücünüz olması faydalı olacaktır. Lastik kontrolleri ve lastik patlamasına karşı stepnenin yerini önceden kontrol edin. Araç çalışmıyorken ve herhangi bir elektrik kaynağına bağlanmamışken aküyü bitirmemek için; fön, fırın gibi alet edevatı gerekmedikçe çalıştırmayın.

Yanınıza fener alın. Yiyecek deponuzu doldurun. Seyir halindeyken sarsıntı olacağından kırılacak eşyalarınızı, tüp ile elektrikli eşyaları yangın ve gaz sızıntısına karşı sabitleyin. Bir ilaç çantası yapın.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin