Karadeniz’in fındığını dünyada en çok hangi ülkeler tüketiyor?

382
Karadeniz’in fındığını

Tatil

Dünya genelinde fındık üretiminde birinci sırada yer alan Türkiye, dünya pazarının yüzde 70’ini elinde bulunduruyor. Karadeniz’in fındığını dünyada en çok hangi ülkeler tüketiyor? Türkiye en çok fındık ihracatını Avrupa’ya gerçekleştirirken ihraç edilen ülkelerin başında ise Almanya yer alıyor.

Karadeniz’in fındığını dünya tüketiyor

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yerel halkın geçim kaynağı fındık tüm dünyanın pazar sahasının başında yer alıyor. Üretimde ve ihracatında dünya listelerinin başında ilk sırada yer alırken dünyadaki fındık pazarının yüzde 70’ini Türkiye karşılıyor.

İhraç edilen ülkelerin başında Almanya yer alıyor

Türkiye ihracatının 75-80’ini Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyor. Bu ülkelerin başında ilk sırada Almanya yer alırken ardından İtalya ve Fransa takip ediyor.

Türkiye fındık üretiminde son 10 yılın rekorunu kırdı

Dünya pazarının yüzde 70’ine hakim olan Türkiye, fındık üretimini 39 ilde, 728 bin hektarlık alanda 592 bin çiftçi tarafından gerçekleştiriliyor.  2019 yılında elde edilen 776 bin 46 ton fındık üretimi son 10 yılın en yüksek rakamını oluşturdu.

Fındık ihracatı arttı

Çiftçinin büyük emekleriyle ürettiği fındık miktarı son 4 ayda arttı. Fındık ihracatında geçtiğimiz Eylül ayından Ocak ayına kadar olan 4 aylık süreçte bir önceki döneme göre üretim 442 milyon dolar arttı. Türkiye fındık ihracatını 673 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseltti.

Kaynak: Tarım Bakanlığı

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin