Kapıkule’ye hangi yenilikler geliyor?

2083
Kapıkule

Tatil

Yolcu ve araç geçişlerini hızlandırmak için sınır kapılarına bir çok yenilik geliyor. Detaylar haberde…

Türkiye’de gümrük kapıları sıkı denetime ve yeni düzenlemelere tabi tutuluyor. Yeni uygulamayla birlikte artık gümrük kapılarındaki en büyük sorun olan uzun kuyruklar da son bulacak gibi. Ayrıca yolcuları ilgilendirecek bir çok kolaylık da geliyor. Milliyet’te yer alan habere göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tefenkci, sınırlardan ‘tek durakta kontrol’ sistemine geçileceğini bildirdi.

Tüfenkci’nin verdiği bilgiye göre sınır kapılarındaki tedbirler şöyle:

Tek durakta kontrol: Kara hudut kapılarında, ‘Tek Durakta Kontrol’ projesi uygulanacak. Amaç, yolcuların ve yük taşıyan araç ve sürücülerin gümrük hizmeti verilmesine ilişkin tüm işlemleri ile diğer kurum ve kuruluşların mevzuatlarından kaynaklanan bazı kontrollerin de koordineli bir şekilde aynı yer ve zamanda yapılabilmesini sağlamak.

Yolcu salonunda işlem: Yolcuların kara hudut kapılarında beklemeleri ve oluşan zaman kayıpları engellenecek. Otobüs ile gelen yolcuların gümrük ve pasaport işlemlerinin, ‘yolcu salonlarında’ tamamlanması sağlanarak olumsuz hava koşullarında mağdur olmaları engellenecek.

Kredi kartıyla ödeme: Yapılacaklar arasında; ‘Hızlı Plaka Okuma Sistemleri’, ‘Tablet ve Kredi Kartı ile Tahsilat’, ‘Kapıların tek durak uygulamasına göre yeniden dizaynı’ başlıkları bulunuyor. ‘Tablet PC’ ve ‘Kara Hudut Kapılarında Banka/Kredi Kartı ile Tahsilat Yapılması’ öncelikli olarak hayata geçirilecek.

Tren Tarama Sistemi: Otobüs-minibüs yolcuları için daha modern şartlarda pasaport ve muayene işlemlerinin yapılacağı, gidiş ve geliş bölümleri birbirinden bağımsız olacak ve bagaj x-ray’ı kurulacak. Bu sistem kasım itibarıyla faaliyete geçirilecek. Kapıkule Gar Gümrük Sahası’nda (1) adet Tren Tarama Sistemi kurulacak. Uluslararası tren taşımacılığındaki tehlikeleri en aza indirmek amacıyla ilk kez, ‘Tren Tarama Sistemi’ ile trenler X-Ray’dan geçirilecek.

Veteriner kontrol noktası: Kapıkule Gümrük Kapısı’nın bitişiğinde Veteriner Sınır Kontrol Noktası yapılacak. Bu kapsamda teknik şartname çalışmaları tamamlanmış olup, 03.10.2017 tarihinde proje ihalesi yapılacak. Böylece canlı hayvan geçişleri kontrol altına alınacak.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin