Kapıkule‘deki “Ön beyan” uygulamasına eleştiri yağıyor

5832
kapıkule

Tatil

Türkiye’deki gümrük kapılarındaki işlemleri hızlandırmak için geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyulan “Özel Taşıtlar Ön Beyan” uygulaması anlaşılan sürücülere beklenen kolaylığı sağlayamadı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre araç sahibi Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle pasaport, ruhsat ve sigorta bilgilerini sisteme giriyor. Yani kayıt işlemlerini kendisi yapmış oluyor. Daha sonra araç gümrük kapısına geldiğinde, memur 3-4 dakika zaman kaybetmek yerine sadece 15-30 saniyede bu bilgileri kontrol ederek aracın işlemlerini tamamlıyorlar. Amaç bu sayede zaman kazanmak ve bekleme süresini kısaltmak.

Ancak dün konuyla ilgili yayınladığımız haber sonrası okurlarımızdan çok sayıda şikâyet aldık. Geçtiğimiz yıl kaydını yaptıran birçok sürücü  “Hiçbir şey fark etmedi, kapıda yine aynı süre beklemek zorunda kaldık” diye dert yandılar.

Okurlarımızdan gelen bilgiler şöyle:

Necati T.: “Ben ön kayıt yaptım geçen sene ama hiç bir faydasını görmedim”

Isa C.: Ben daha dün Türkiye‘ye giriş yaptım, vaziyet tek kapı açık. Ön kayıt da yapsan aynı. 13 araba tam 1 buçuk saat sürdü.

Ali Kemal R.: Ben geçen sene yaptım bir faydasını görmedim. Ön beyan yapmayanlar da yapanlarla aynı sırada bekledi.

Murat D.: Geçen sene yaptık, sistem çöktü. 6 saat bekledik. Gerek yok yani.

Bayram K.: Heee gördük geçen sene önbeyanı, bir peron açmışlar. Ön beyanda daha çok sıra vardı. Aslında fikir olarak güzel düşünmüşler ama pratikte bir organize sıkıntısı var.

Sılayolu haberlerini kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

YASAL UYARI: Bu haber / fotoğrafın yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin