Kapıkule’deki kuyruklar için yeni çözümler açıklandı

1530
Kapıkule

Tatil

Avrupa’ya açılan gümrük kapısı Kapıkule’de TIR kuyrukları için yeni çözüm yöntemleri bulunuyor. Avrupa’ya ihracat yüklerini götürmek için yola koyulan TIR’lar zaman zaman kilometrelerce kuyruk oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde yetkililerden yapılan yeni açıklamaya göre özellikle Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşan TIR kuyruklarının kısa sürede tarihe karışacağı belirtildi.

Aralık ayında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başlattığı Kapıkule Eylem Planı’yla TIR geçişlerinde önemli bir rahatlama sağlandığını duyurmuştu. Bulgaristan tarafı, hem personel takviyesi yaptığını hem de TIR peron sayısını arttıracağını söylemişti. Yetkililer Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’na onlarca personel takviyesi yaptığını açıklayarak personel ve peron açısından karşı tarafta herhangi bir sıkıntının kalmadığını belirttiler. Ayrıca kuyrukların tamamen bitmesi için yeni çözüm yöntemleri de açıklandı:

-Transit tırlarda ve frigolu denilen soğuk zincir taşıması yapan tırlarda belli numaralı peronlar kullanılacak

-Gümrük Turizm İşletmesi tarafından işletilen TIR parkına ilaveten ek olarak 220 TIR kapasiteli ek TIR parkı yapılacak. Planlandı ve projesi tamamlandı, son aşamasına gelindi. Önümüzdeki günlerde de bunun yapımına başlanacak.

-Hayvansal ve bitkisel üretimle ilgili tırlar Hamzabeyli’ye kaydırılacak. (Bu da Kapıkule’deki TIR trafiğini azaltacak.)

-Çanakkale Köprüsünün bitirilmesinden sonra İstanbul çıkışlı tırların belli bir kısmı İpsala Sınır Kapısı’nı tercih edecek.

(G.Ş)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin