Kapıkule’de mağdur olmak istemiyorsanız bu uyarıya dikkat

783
Kapıkule
Foto: https://www.ytb.gov.tr/

Tatil

Kapıkule’de mağdur olmak istemiyorsanız bu uyarıya dikkat

Türkiye’deki tatilini tamamlayıp yaşadığı ülkeye dönen vatandaşlarımız havalimanlarında ve sınır kapılarında yaptırmaya çalıştıkları korona testi nedeniyle büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Son günlerde özellikle Kapıkule gümrük kapısında test yaptırmak isteyenlerin uzun süre sırada eklemek zorunda kaldığı ve test yaptırdıktan sonra da bu defa uzun süre sonucunu beklediği görülüyor. Hatta vatandaşlarla görevliler arasında tartışmalar da çıkıyor. Bir çok yolcu Kapıkule’ye vardığında “Keşke yola çıkmadan önce test yaptırsaydım o zaman başıma bunlar gelmezdi” diye pişmanlık da duyuyor.

Bulunduğunuz yerde yaptırın

Konuyla ilgili uyarıda bulunan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı şu açıklamayı aptı:

YTB, sınır kapıları ve havalimanlarındaki Kovid-19 test merkezlerinde yoğunluk yaşanmaması için Türkiye’den yaşadıkları ülkelere dönecek vatandaşlara, “testlerini bulundukları il ve ilçelerdeki test merkezlerinde yaptırmaları” çağrısında bulundu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), sınır kapıları ve havalimanlarındaki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test merkezlerinde yoğunluk yaşanmaması için Türkiye’den yaşadıkları ülkelere dönecek vatandaşlara, “testlerini bulundukları il ve ilçelerdeki test merkezlerinde yaptırmaları” çağrısında bulundu.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’nin Kovid-19’la mücadelede attığı adımların etkisiyle ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla hazirandan itibaren tatillerini ana vatanlarında geçirmek arzusuyla gelmeye başladı.

Karantinadan kutulmak için gerekiyor

Bu kapsamda hazirandan bugüne kadar sadece Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yaklaşık 450 bin vatandaş Türkiye’ye geldi.

Tatilini ana vatanında geçiren yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Kurban Bayramı’nın ardından ise dönüş yolculuğuna çıkmaya başladı.

Bu aşamada, alınan Kovid-19 tedbirlerine rağmen başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri Türkiye’den dönen vatandaşlara 14 günlük karantina uygularken, yaşadıkları ülkelerdeki karantina uygulamalarından muaf olmak isteyen vatandaşların ise Türkiye’de test yaptırmaya yöneldiği dikkati çekti.

Sonucu alma süresi uzuyor

Kapıkule Sınır Kapısı’nda ve havalimanlarında kurulan test merkezlerindeki yoğunluk nedeniyle test sonucu alma süresinin uzaması ve sosyal mesafe kurallarının unutulması üzerine ise YTB’den Anadolu’nun farklı şehirlerinden yaşadıkları ülkelere doğru yola çıkan vatandaşlara, “testlerini öncelikle bulundukları il ve ilçelerdeki test merkezlerinde yaptırmaları” çağrısında bulunuldu.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin