Kapıkule’de 2 kilometrelik dönüş kuyruğu

737
Kapıkule

Tatil

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini ve yıllık izinlerini geçirmek için Türkiye’ye gelen gurbetçiler, yaşadıkları ülkelere dönmeye başladı. Gurbetçiler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en çok Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih ediyor. Gurbetçiler, gümrüklü alanı doldururken, çift sıra olarak 2 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu. Gümrük yetkilileri, gurbetçilerin dönüşlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması için tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Bunun için Kapıkule’de tüm peronlar açık tutuluyor.

Öte yandan Edirne Valiliği sosyal medya hesabından şu sözlere yer verdi: “Gurbetçilerimizin yurt dışına çıkışlarında rahat etmeleri ve bekleme sürelerini uygun bir alanda geçirmeleri için yapılan küçük araç parkı uygulaması hayata geçti.
Valimiz Sayın Ekrem Canalp’in talimatı ile Kapıkule Sınır Kapısında 45 dönümlük alanda kurulan ve 1750 araç kapasitesine sahip parkta, girişte sıra numarası verilen gurbetçilerimiz işlemlerinin başlayacağı süre boyunca dinlenip, İnternet bağlantısı, tuvalet, çocuk oyun parkı, televizyon ve okuma köşesi gibi sosyal imkanlardan da ücretsiz olarak faydalanabilecekler.”

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, resmi internet sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından anbean sınır kapılarındaki trafik durumunu da paylaşmaya başladı. Böylece  gurbetçi vatandaşların sınır kapılarındaki yoğunluk durumunu görüp ona göre daha boş ve akıcı olan gümrük kapılara yönlenmelerini sağlanılıyor. Yetkililer dönüş yolculuğunda daha çok Kapıkule kullanıldığı için diğer sınır kapılarını tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin