Kapıkule ve Kapitan Andreevo’da verilen sözler tutulacak mı?

581
Kapıkule ve

Tatil

Türkiye’ye izine giden Avrupa’daki vatandaşlarımızın karayolu seyahatinde en çok vakit kaybettiği yer Bulgaristan – Türkiye sınırı. Kapıkule ve Kapitan Andreevo sınır kapılarındaki araç kuyrukları sürücüleri bezdiriyor. Yıllardır büyük bir çile haline gelen bu sorunu çözmek için bugüne kadar bir çok girişim oldu. Özellikle geçtiğimiz yıl her ülke sorumluları sık sık bir araya geldiler. Ancak buna rağmen 2019 Sılayolu sezonunda uzun araç kuyruklarının önüne geçilemedi.

Kapıkule ve Kapitan Andreevo’da verilen sözler tutulacak mı?

Bu yıl ise her ülke yetkilileri sorunu çözmek için daha büyük bir çaba içindeler. Henüz yılın ilk günlerinden itibaren sınır kapılarındaki denetimler başladı. Kısa süre önce Türk Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay Kapıkule’de incelemelerde bulunarak son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kapıkule’deki modernizasyon çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını belirten yetkililer, sorunların büyük ölçüde azalacağını müjdeliyorlar.

Ancak iş bununla bitmiyor. Sılayolu sürücülerinin de yıllardır haklı olarak söylediği bir durum var. O da Kapıkule ne kadar düzelirse düzelsin Bulgar tarafındaki Kapitan Andreevo’da bir değişikliğe gidilmezse sorun aynen devam edecek. Çünkü karşı taraf hızlanmadıkça Türk tarafının hızlı hizmet vermesi bir işe yaramıyor. Türk yetkililer bu nedenle Bulgar makamlarıyla daha sık görüşmeye başladılar ve Bulgar sınır kapısının modernize edilmesi için önerilerde bulunuyorlar. İzlenimlere göre Bulgar tarafı da ilk kez bu işi ciddiye alıyor ve bu yönde olumlu adımlar atıyor. Eğer her iki ülke bu konuda daha fazla ortak adım atarsa otomobil ve TIR sürücülerin çilesi gerçekten de son bulabilir ve sınırdan rahat bir geçiş sağlanabilir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin