Kapı açılana kadar saat tutun

998

Tatil

Uçak hedefe üç saatten geç varırsa havayolu şirketi yolcuya ödeme yapmak zorunda. Peki uçak hedefe tam olarak ne zaman varmış oluyor, yere indiğinde mi, yoksa yolcu uçaktan çıktığında mı?

Avusturya’da bir yolcu, uçağı üç saatten fazla rötar yaptığı gerekçesiyle havayolu şirketi Germanwings’ten ödediği bilet parasının bir bölümünü (250 Euro) geri istedi. Ancak şirket, uçak yere indiğinde gecikmenin sadece 2 saat 58 dakika, yani 3 saatin altında olduğunu belirterek ödeme yapmak istemedi.

Olay bunun üzerine Salzburg Eyalet Mahkemesi’ne taşındı. Avusturyalı hakimler de karar veremeyince dava bu sefer Avrupa Adalet Divanı’na taşındı ve Avrupa hukuk uzmanlarından yardım istendi.

Tartışmayı inceleyen Avrupa Adalet Divanı şu sonuca vardı: Uçağın yere indiği değil, uçağın kapısının açılması bir uçuşun bittiğini gösterir. Uçağın kapısı yere indikten 5 dakika sonra açıldığı için, toplam 3 saat 3 dakikalık bir gecikme söz konusu. Bu nedenle de yolcuya ödeme yapılmak zorunda.

Tavsiye niteliği taşıyan bu karardan sonra şimdi Salzburg Eyalet Mahkemesi son sözü söyleyecek. Sizin de başınıza benzer bir olay gelirse, uçağın kapısı açılana kadar saat tutun.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin