Kapadokya’daki tarihi yamaç turizme kazandırılacak

380
Kapadokya

Tatil

Nevşehir’de, 5 yıl önce kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan tarihi yamaç yerleşimi turizme açılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığınca üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen alan Kapadokya’da yeni bir turizm merkezi olacak.

kapadokya

Temizlik çalışması bitti

Nevşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen “Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi” uygulaması sırasında 5 yıl önce ortaya çıkarılan tarihi yerleşimde temizleme işlemleri tamamlanma aşamasına geldi.

kapadokya

Sit alanı ilan edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen alanda bugüne kadar çeşitli fresklerle bezeli kayadan oyma kilise ile geçiş tünelleri, bine yakın oda ve çeşitli eşyalar ortaya çıkarıldı.

kapadokya

Kapadokya’da yeni merkez olacak

Türkiye’nin önemli turizm merkezleirnde biri olan Kapadokya’da yaklaşık 400 bin metrekarelik alanı kapsayan yerleşim, yeni bir turizm destinasyonu olarak dünyanın dört bir tarafından gelecek turistlere hizmet sunmaya hazırlanıyor.

kapadokya

Birçok alan planlandı

Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında, sanat galerileri, müzeler, butik otel, alışveriş ve gezi alanları oluşturulması planlanan alanın, gelecek yıl bazı etaplarının turizme açılması amaçlanıyor.

(HS)
Kaynak: Nevşehir Belediyesi

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin