Kanal İstanbul ÇED raporu bakanlık tarafından onaylandı

218
Kanal İstanbul

Tatil

Türkiye’de son dönemde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Rapor 23 Aralık 2019 tarihinde görüş ve önerilerin alınması için askıya alınmıştı. Geçen süreçte projeye itiraz etmek isteyen binlerce kişi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat ederek itiraz etmişti. 75 milyar liraya mal olacak projenin 7 yılda tamamlanması planlanıyor.

Bakan: Kanal İstanbul Projesi İstanbul’un medeniyet projesidir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ulaştırma Bakanlığı  ile birlikte yürüttükleri projenin asıl amacının ‘İstanbul Boğazını Koruma ve Kurtarma Projesi’ olduğunu söyledi. Projenin İstanbul’un medeniyet projelerinden birisi olduğuna vurgu yapan Bakan Kurum, kanalın iki yakasında 500 bin nüfusu aşmayacak yatay şehircilik modelinde örnek bir şehircilik modelini uygulayacaklarını kaydetti.

Uygulama imar planları 5 ayda tamamlanacak

ÇED raporuna yapılan itirazları değerlendirdiklerini söyleyen Bakan Kurum, raporu onayladıklarını söyledi. 1/100 000 ölçekli planın askıya çıktığını belirten Kurum, 1/ 5000 ve 1/1000 uygulama imar planlarının da hazırlıklarının yapıldığını aktardı. Bu planlarında 4-5 ay içerisinde hazır hale getirileceğine değinen Bakan Kurum, planların uygulamaya geçirileceğini kaydetti.

Bakan: Projeyi yapacağız

Bakan Kurum son dönemde projeye yöneltilen itirazlara yönelik, “Biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kanal İstanbul Projesi’ni yapacağız. Biz onlar öyle istedi, burası böyle  dedi, şurası şöyle oldu diye bu projeden vazgeçecek durumda değiliz” dedi. 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Kanal İstanbul ÇED raporu bakanlık sayfasından duyuruldu

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin