Kalifiye eleman sıkıntısı yaşayan Almanya her ülkeden gurbetçi kabul edecek

388
Kalifiye eleman

Tatil

Almanya nüfusunun her geçen yıl yaşlanması son yıllarda ülkede istihdam sorununu doğurdu. Ülkede yürürlüğe girecek yeni yasayla birlikte Almanya Türkiye ve birçok ülkeden göç kabul edecek.  Kalifiye eleman sıkıntısı yaşayan Almanya her ülkeden gurbetçi kabul edecek.

Kalifiye eleman sorunu yaşanıyor

Avrupa’nın en güçlü sanayi ülkesi olan Almanya bugüne kadar istihdam sorununu birçok ülkeden göç kabul ederek çözdü. Bugüne kadar Almanya gerek Avrupa Birliği’ne üye olan İtalya, Polonya ve Romanya gibi ülkelerin yanı sıra Rusya ve Türkiye’den de göç kabul etti. Almanya yakın gelecekte de nitelikli yada niteliksiz bir çok ülkeden işçi göçü kabul etmeyi planlıyor. 

Her ülkeden 200 bin işçi göçü

Doğum oranlarının azalmasıyla yaşlı nüfusu her geçen gün artan Almanya bugüne kadar istihdam problemini yurt dışından göç ile çözdü.  Son dönemde yine istihdam sorunuyla baş edemeyen Almanya mart ayında yürürlüğe sokacağı yeni yasayla vize alımını kolaylaştıracak. Bu yasa kapsamında Hindistan, Brezilya, Meksika, Vietnam gibi ülkelerden de her yıl düzenli olarak göçmen alacak. İlk etapta planlanan  göçmen sayısı ise 200 bin kişi olarak belirlendi.  

Almanya nitelikli işçi göçü alımını hızlandırıyor

Almanya göç alımı için vize işlemlerini kolaylaştırırken nitelikli işçilere avantajlar sunuyor. İş için gelen göçmenler eğitimlerini tamamlamış olmaları halinde diplomaları ve mesleki yeterlilik belgeleriyle Almanya’da 6 ay iş arayabilecekler. Nitelikli iş için Almanya’yı tercih edenlere her alanında istihdam sağlanacak. 

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin