Kaçakları AB’ye böyle sokuyormuş

882

Tatil

Kaçak operasyonu ortaya çıkardı: Vize İspanya’dan, giriş Almanya’dan, yaşayacağı ülke Belçika..

Avrupa Birliği ülkeleri, kaçak göçmenlere karşı mücadele kapsamında yoğun önlemler almalarına rağmen, bazı çeteler yine de bir yolunu buluyorlar. Frankfurt Havaalanı’nda düzenlenen operasyonda güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan bir havayolu çalışanı, Afrika ülkesinden AB’ye nasıl kaçak yolcu sokulduğunu gözler önüne serdi.

Federal Polis tarafından verilen bilgiye göre 36 yaşındaki Check-In görevlisi gözaltına alındı. Kamerunlu kadının bir Alman havayolu şirketi için Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’nin (Afrika) başkenti Malabo’da çalıştığı ve 26 yaşındaki bir erkek yolcuyu yasa dışı yollardan Almanya’ya soktuğu belirlendi. Kaçak yolcu operasyon sonrası Nijerya’ya geri gönderildi.

Verilen bilgiye göre plan şöyle işledi: Havayolu çalışanı kadın, Fil Dişi Sahili’nden gelen adama İspanyol vizesi temin etti. Ayrıca kendi imkanlarını kullanarak uygun fiyata uçak bileti almasını sağladı. Kadın, adamla Abuja’da (Nijerya) buluşup onunla birlikte Frankfurt’a uçtu. Plana göre adam buradan Belçika’ya geçecek ve hayataını bu ülkede sürdürecekti. Adam vize ve uçak bileti masrafları haricinde kadına 150 Euro ödeme yaptı. Olay ortaya çıkmasaydı adam Belçika’ya geçip bu ülkede çalışmayı da düşünüyordu.

Gözaltı süresi devam eden kadının daha önce başka kaçak yolcular da getirmiş olabileceği üzerine duruluyor. Kadının İspanyol vizesini nasıl aldığı, kendisine kimlerin yardım ettiği ise henüz bilinmiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin