Kaçak yolcu buradan çıkamıyor

707

Tatil

Düsseldorf Havaalanı‘na yerleştirilen yeni kontrol sistemi „Easy Pass“, yolcunun yüzünü tarayarak kaçak olup olmadığını anlıyor.

Daha önce Frankfurt ve Münih Havaalanları’nda denenen yüz tarayıcıları „Easy Pass“, dün Düsseldorf’a da yerletirildi. Alman İçişleri Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu ülke genelinde yayılmaya başlayan yüz tarayıcısı, klasik pasaport kontrolünün yerini alıyor. Elektronik Avrupa Birliği pasaporta sahip yolcuların kulannalabileceği sistemde ilk olarak evrak kontrolü yapılıyor. Bunun için yolcu pasaportunu bir tarayıcıya tutuyor. Pasaportta herhangi bir sorun olmaması durumunda kapı açılıyor ve yolcu içeriye giriyor. Daha sonra kameralar tarafından yolcunun yüzü taranıyor. Pasaporttaki biometrik fotoğraftan farklı olması durumunda veya arananlar listesinde olması durumunda kapak tekrar açılmıyor ve yolcu içerde kalıyor. Ancak güvenlik güçleri gelerek yolcuyu alabiliyorlar.

Daha hızlı işlem yapılıyor

Elektronik sistem, yolcu ve evrak kontrolünde önemli bir zaman kazancına yol açıyor. Verilen bilgiye göre şuanki mevcut altı cihaz ile 10 dakikada 100 yolcunun kontrolü yapılabiliyor. Güvenlik güçleri, sistemi kullanmanın gönüllü olduğunu hatırlattılar. Önümüzdeki aylarda Düsseldorf’taki yüz tarayıcı sayısının artacağı da açıklandı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin