Kaçak geçen yabancı plakalı araçlar yurtdışına çıkamayacak

16 Nis. 2019
3084 Görüntülenme
Kaçak
© www.turizmavrupa.com

Türkiye’de otoyolları ve köprüleri ücret ödemeden kaçak geçiş yapan yabancı plakalı araçlar için yeni uygulama devreye girdi. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye giriş çıkış yapan bazı yabancı plakalı araçlar köprü ve otoyollara hiç para ödemiyorlardı. Yetkililer ise tahsilat gerçekleşmeden yabancı plakalı aracın ülkeyi terk etmesine izin verilemeyeceklerini duyurmuştu. Kaçak geçişlere son verecek sistem devreye girdi. Ticaret Bakanlığı, Avrupa’ya açılan gümrük kapılarından çıkış yapacak yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS -OGS geçiş ücreti veya para cezalarının tahsiline başlandığını açıkladı.

Sistem şöyle çalışıyor: 1 ve 2 No’lu Taşıt Takip Programı’nda tescil aşamasından sonra yeni sistem üzerinden aracın cezası olduğu otomatik çıktığı taktirde, araç sürücüleri veznelere yönlendirilerek cezaların ödenmesi sağlanacak.

Ayrıca sürücüler cezayı ödemediği taktirde yaşadıkları ülkelere gitmesi için çıkış yapılmasına izin verilmiyor. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı başta Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Dereköy gümrük kapılarında araç sürücülerinin mağdur olmaması için ilave ödeme noktaları da açıldı.

Ayrıca bu cezaları ödeme durumları yüzünden kuyrukların oluşmaması için Bakanlık sürücüleri uyardı. Sürücülerin gümrük kapılarında fazla beklememesi için ödenmemiş HGS/OGS geçiş ücreti veya para cezalarını, gümrük kapısına gelmeden önce ödemeleri konusunda uyarı verildi.

Yorumlar
 • Merhaba
  Trafik ceza olup olmadığını nasıl öğrenebilirim, yurtdışında hangi mercilerde sorgulayabilirim?
  Saygılar.

  Haluk 16 Nisan 2019 16:17 Cevapla
  • İyi günler E-Devlet sisteminden ve PTT resmi internet sitesinden sorgulanabilir. PTT ile HGS geçiş ihlali sorgulaması için PTT internet sitesine girilir. Ardından ‘’Geçiş İhlali Sorgula’’ bağlantısı kullanılarak ceza sorgulanabilir. E-Devlet sistemi ile HGS ceza sorgulaması yapmak için ise sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısı açılmalıdır. PTT Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama’’ bağlantısı ile ceza sorgulaması yapılabilir.

   Turizmavrupa 16 Nisan 2019 23:43 Cevapla
 • Merhaba geçen yaz radara girdim ve ulkeden çıkış yaptım ceza olup olmadığını nasil ogrenebilirim

  Soner 21 Nisan 2019 17:19 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir