Kaçak geçen yabancı plakalı araçlar yurtdışına çıkamayacak

3634
Kaçak

Tatil

Türkiye’de otoyolları ve köprüleri ücret ödemeden kaçak geçiş yapan yabancı plakalı araçlar için yeni uygulama devreye girdi. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye giriş çıkış yapan bazı yabancı plakalı araçlar köprü ve otoyollara hiç para ödemiyorlardı. Yetkililer ise tahsilat gerçekleşmeden yabancı plakalı aracın ülkeyi terk etmesine izin verilemeyeceklerini duyurmuştu. Kaçak geçişlere son verecek sistem devreye girdi. Ticaret Bakanlığı, Avrupa’ya açılan gümrük kapılarından çıkış yapacak yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS -OGS geçiş ücreti veya para cezalarının tahsiline başlandığını açıkladı.

Sistem şöyle çalışıyor: 1 ve 2 No’lu Taşıt Takip Programı’nda tescil aşamasından sonra yeni sistem üzerinden aracın cezası olduğu otomatik çıktığı taktirde, araç sürücüleri veznelere yönlendirilerek cezaların ödenmesi sağlanacak.

Ayrıca sürücüler cezayı ödemediği taktirde yaşadıkları ülkelere gitmesi için çıkış yapılmasına izin verilmiyor. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı başta Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Dereköy gümrük kapılarında araç sürücülerinin mağdur olmaması için ilave ödeme noktaları da açıldı.

Ayrıca bu cezaları ödeme durumları yüzünden kuyrukların oluşmaması için Bakanlık sürücüleri uyardı. Sürücülerin gümrük kapılarında fazla beklememesi için ödenmemiş HGS/OGS geçiş ücreti veya para cezalarını, gümrük kapısına gelmeden önce ödemeleri konusunda uyarı verildi.

4 YORUMLAR

    • İyi günler E-Devlet sisteminden ve PTT resmi internet sitesinden sorgulanabilir. PTT ile HGS geçiş ihlali sorgulaması için PTT internet sitesine girilir. Ardından ‘’Geçiş İhlali Sorgula’’ bağlantısı kullanılarak ceza sorgulanabilir. E-Devlet sistemi ile HGS ceza sorgulaması yapmak için ise sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısı açılmalıdır. PTT Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama’’ bağlantısı ile ceza sorgulaması yapılabilir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin