İzmir’de nostaljik tramvay seferleri başladı

42
tramvay

Tatil

İzmir’de nostaljik tramvay seferleri başladı

Son seferini 1954 yılında yapan Nostaljik Tramvay, 66 yıl sonra İzmir’in kalbi Kordon’da yeniden hizmete girdi.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet vermesi için yaptırdığı üç adet nostaljik tramvaydan ilki olan Boyoz, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünde yola çıktı. Birinci Kordon’da yapılan törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir tarihinde çok önemli bir yeri olan Rıhtım tramvay hattını “Nostaljik Tramvay” adıyla yeniden hayata geçirdiklerini söyledi.

Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek nostaljik tramvaylar, İzmir’de 1928 yılından 1954 yılına kadar Güzelyalı-Konak arasında hizmet veren elektrikli trenlerden esinlenerek tasarlandı. Yerli bir firmadan temin edilen araçlar Kordon’un yeşil dokusunu bozmayacak biçimde çevre dostu olarak lastik tekerlekli ve elektrikli şekilde yapıldı.

Boyoz, Gevrek, Çiğdem

Toplamda 3 adet ve tek vagonla hizmet verecek olan tramvaylar isimlerini de İzmir’in klasiklerinden aldı: ‘Boyoz’, ‘Gevrek’ ve ‘Çiğdem’. İlki hizmete giren tramvayların ikincisi 45 gün sonra, üçüncüsü de 90 gün sonra raylara inecek. 28 kişi oturma kapasite ile bin 660 metrelik güzergâhta karşılıklı sefer yapacak olan nostaljik tramvaylar Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört durakta hizmet verecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin