İsviçre vatandaşı olmak isteyenlere yeni şartlar getirildi

3317
İsviçre

Tatil

Zürih’teki Türk Başkonsolosluğu, İsviçre vatandaşlığına müracaat edeceklere yönelik bir bilgi paylaşarak, 1 Ocak 2018’den itibaren yeni kuralların geçerli olacağını duyurdu.

 İsviçre vatandaşlığına müracaatlarda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yeni kuralların geçerli olacak. Zürih’teki Türk Başkonsolosluğu bununla ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Yapılan açıklama şöyle:

“İsviçre vatandaşlığına müracaat edecek vatandaşlarımızın dikkatine

İsviçre vatandaşlığına müracaatlarda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yeni kuralların geçerli olacağı, bu çerçevede;

1- 2018 yılı itibariyle vatandaşlığa müracaat edeceklerin C- tipi ikamet iznine sahip olmaları gerektiği, B- ve F- tipi ikamet izni olanların 2018 yılı itibariyle vatandaşlık müracaatında bulunamayacakları,

2- 12 sene İsviçre’de ikamet etmiş olma şartının 2018 yılı itibariyle 10 seneye düşeceği,

3- Yeni uygulamayla birlikte önceki veya halihazırdaki F- tipi ikamet izin sürelerinin sadece yarısının ikamet izni sürelerinde değerlendirileceği,

4- Son 3 yıl içerisinde sosyal yardım almamış olma şartının bulunduğu,

anlaşılmaktadır.

Bu hususlar özellikle F- ve B- tipi ikamet iznine sahip olanlar için önemlidir. Ayrıca, aşağıda kayıtlı diğer hususların da gözönünde bulundurulmasında yarar görülmektedir.

İsviçre’deki ikamet süresi, vatandaşlık müracaatı için gerekli olan şartlardan sadece bir tanesi olup, diğer şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Müracaatta bulunmuş veya işlemlere başlamış olanlar ile 2017 yılı içerisinde müracaat edecekler sözkonusu değişikliklerden etkilenmeyeceklerdir.

Vatandaşlık müracaatlarına ilişkin genel bilgiler ve formlar ile 2018 yılında geçerli olacak olan tüm değişikliklere ilişkin bilgilere Zürih Belediyesi’nin www.stadt-zuerich.ch/einbuergerungen internet sayfasından ulaşmak veya 044 412 31 09 numaralı telefonundan bilgi almak mümkündür.

Saygıyla duyurulur.”

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin