İşte 65 yaş üstüne tavsiye edilen basit adımlı egzersizler

62
65 yaş

Tatil

İşte 65 yaş üstüne tavsiye edilen basit adımlı egzersizler

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgına karşı alınan tedbirler sebebiyle uzun süre evlerinden ayrılamayan 65 yaş ve üzeri vatandaşların hareketsizlikten dolayı sağlık sorunları yaşamalarını önlemek için tavsiyelerde bulunan Gaziemir Belediyesi Fizyoterapisti Nalan Önder Alakuş, bu bireylerin evlerinde uygulayabilecekleri egzersiz önerilerinde bulundu.

Yaşlı bireylerin sağlıklı yaşamak ve ihtiyaçlarını tek başına karşılamak istiyorlarsa düzenli olarak egzersiz yapmaları gerektiğine dikkat çeken Fizyoterapist Nalan Önder Alakuş, salgın sürecinin yaş almış bireyler üzerindeki fiziki ve ruhsal etkilerinin egzersiz yapılarak azaltılacağını söyledi. Uzun süredir evlerinde kalan yaş almış yurttaşların sokağa çıktıkları saatlerde, sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına uyarak mutlaka yürüyüş yapmalarını öneren Alakuş, “Evlerinden çıkamayan büyüklerimiz basit egzersizler yaparak kaslarını güçlendirip dengelerini ve esnekliklerini geliştirmeliler. Hareketsizlik eklem sorunlarına ve yağlanmaya yol açıyor. Yağlanma ise kalp, damar hastalıklarını ve tansiyonu tetikliyor. Bu yüzden 65 yaş ve üstü bireylerin mutlaka egzersiz yapması gerekiyor” diye konuştu.

Basit egzersizlerle sağlığı korumak mümkün

Evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda bilgi veren Fizyoterapist Nalan Önder Alakuş,“Büyüklerimiz evlerinde yarımşar kiloluk iki adet ağırlık, el egzersiz topu ve bir sandalye kullanarak basit egzersizlerle sağlıklarını koruyabilir. Yaş almış yurttaşlarımız boyun, bel, bacak ve eklem güçlendirme hareketleri ve nefes egzersizleriyle fiziksel, ruhsal ve zihinsel yönden daha güçlü hale gelir” dedi.

Her gün düzenli olarak egzersiz yapılması önerisinde bulunan Alakuş, her egzersiz hareketinin 3 tekrardan başlanarak yapılabileceğini, vücudun güçlenmesi ve hazır hale gelmesiyle birlikte tekrar sayısının 10’a kadar çıkarılabileceğini söylüyor. Alakuş, ağrı yapan ve zorlayan hareketlerin yapılmaması gerektiğinin de altını çiziyor.

egzersiz

egzersiz

egzersiz

Egzersiz

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin