İstanbul: Yeni havaalanında kimler işe alınacak?

8526
istanbul

Tatil

İstanbul’da açılacak yeni havaalanı bir çok kişiyi iş sahibi yapacak. Proje tamamlandığında 100 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Havaalanları iş imkanı sunma açısından oldukça avantajlı. Değişik alanlarda binlerce kişi iş sahibi oluyor. İstanbul’da açılacak olan yeni havaalanı bu konuda oldukça ilginç. İlk etapta 30 bin kişi (2017), proje tamamlandığında ise toplam 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Konu ile ilgili Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre havalimanında ağırlık olarak düz işçi ve personel sayısındaki artışa bağlı olarak, başta muhasebe, İK, finans olmak üzere bir çok kişi işe alınacak.

Arnavutköy’de 76.5 milyon metrekarelik alana inşa edilen İstanbul Yeni Havalimanı böylelikle binlerce kişiye umut olacak. İlk aşama bittikten sonra 90 milyon, tamamlandıktan sonra ise yıllık 200 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verecek olan havaalanı dünyanın en büyükleri arasında yer alacak. 2018’de faaliyete geçmesi beklenen havalimanı hakkında bilgi veren İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. İK Direktörü Demet Gürsoy, “İnşaat projesinde mavi yaka çalışanları istihdam ediyoruz.  Ama personel sayısı arttıkça buna destek veren satınalma ekiplerinde, destek birimlerinde, idari işlerde, insan kaynaklarında,  finansta domino etkisi ile personel sayıları artacak. Her birimde doğru orantılı bir artışla alım yapacağız” dedi.

Hangi meslekler aranıyor?

Haberde şu bilgilere yer verildi: “Şu anda devam eden inşaat projesinde başta düz işçiler olmak üzere inşaat mühendisleri, mimarlar ve idari kadrolar aranıyor. Havalimanı açılış döneminde hava limanı işletmesi faaliyetindeki tüm uzmanlık gerektiren Prime Class ve CIP hizmetler, lojistik faaliyetler, mekanik bakım ve onarım birimleri, yangınla mücadele ekipleri, duty-free çalışanları, tüm yer hizmetleri, havalimanı terminal işletmecileri, apron görevlileri, bagaj taşıma sistemleri görevlileri, otopark ve vale birimleri, çevre ve doğa ekipleri, yiyecek içecek alanlarındaki tüm kadrolar, güvenlik, temizlik ve idari işler gibi kadrolar başta olmak üzere, destek kadrolar olarak adlandırılan muhasebe, iş geliştirme, hukuk, bilişim teknolojileri, kurumsal iletişim, havacılık ve havacılık dışı pazarlama ve insan kaynakları gibi kadrolarda alım yapılacak.

Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin