İstanbul: Taksi dolmuşlar ve minibüsler daha güvenli olacak

1779
istanbul

Tatil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşların güvenli yolculuk yapabilmesi için toplu ulaşım araçlarının içine kayıt tutabilme özelliğine sahip kameralar yerleştiriyor.

İstanbul’da toplu taşıma araçlarıyla yolculuk daha güvenli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Akıllı Şehir Teknolojileri” projesini hayata geçiriyor. Belediye tarafından bu proje kapsamında tüm minibüs ve taksi dolmuşların içerisine kör nokta bırakmayacak şekilde kamera yerleştirilecek. Kameralarda ‘Araç takip ünitesi’ ve ‘Panik butonu’ bulundurarak, “Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi” ‘deki tek bir sistem tarafından yönetilmesi sağlanacak.

Yolcu ve sürüş güvenliği, can güvenliği, hırsızlık, gasp, kayıp-çalıntı kontrolü ve kural ihlallerinin kontrolünün yanı sıra haksız yapılan şikâyetlerde doğması mümkün mağduriyetlerde önlenecek. Sistem kapsamında kurulmakta olan “Toplu Ulaşım Yönetim ve Denetim Merkezi” yazılımı ile toplu ulaşım araçlarına ait, görsel raporlama, 7/24 konum ve hız bilgisi, kaza ve acil durum bilgisi ve güzergâh kontrolü yapmak mümkün olacak.

Tüm Minibüs ve Taksi Dolmuş araçlarının dâhil olacağı sisteme katılım Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü internet sitesi üzerinden randevu alınması ve aracın kurulum alanına götürülmesi ile tamamlanacak. Araçların servislerinin aksamaması için kurulumlar gece saat 21.00 ile 07.00 saatleri arasında yapılacak. Şu ana kadar 85’i minibüs, 87’si taksi-dolmuş olmak üzere toplam 172 araca montajı tamamlanmış olan sistemin tamamlanması ile birlikte şehir içerisinde çalışmakta olan 6460 minibüs ve 572 taksi-dolmuşta toplam 7032 araçta, 28 128 kamera ile tüm hareketlilik izlenebilir hale gelecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin