İstanbul: Obezite ile mücadeleye 39 bin ücretsiz bisiklet

1442
Pedalist

Tatil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullanımının yaygınlaşması için PedalİST projesini başlattı. Proje kapsamında 39 bin bisiklet dağıtılarak, okullarda öğrencilerin kullanımına sunuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bisiklet kullanımının yaygınlaştırarak sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacı ile PedalİST projesini hayata geçirdi. Günlük hayatta bisiklet kullanımının artırılarak gençler arasında sportif aktivitelerin yaygınlaşması amacıyla başlatılan proje kapsamında 39 bin bisiklet okullara dağıtılmaya başlandı.

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen PedalİST projesi ile yaklaşık 400 okula bisikletleri teslim edildi. Toplamda 500 okula verilecek 39 bin bisiklet obeziteyle mücadele ve öğrencilerin fiziksel aktivitelerine katkı sağlamak amacıyla okul sınırları içerisinde kullandırılıyor. Beden eğitimi öğretmenlerinin gözetiminde uygulanan proje ile çocukların bisiklet kullanma alışkanlıkları artırılıyor.

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü öğrencilere rehberlik etmesi amacıyla ayrıca www.pedal.ist internet portalını hizmete sundu. Yeni açılacak bisiklet spor kulüplerine, okullara, beden eğitimi öğretmenlerine ve öğrencilere rehberlik eden web sitesi güvenli bisiklet sürüş teknikleri ve egzersizler hakkında bilgiler veriyor. Site içerisinde İstanbul’daki mevcut bisiklet yolları haritası ve bilgileri de mevcut.

Toplamda 102 kilometrenin üzerinde bisiklet yolu bulunan İstanbul’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatı ile 1052 kilometrelik bisiklet yolu daha yapılması planlanıyor. Bu planlama dâhilindeki mevcut bisiklet yolu ağının 2019’a kadar 300 kilometreye ulaşması bekleniyor.

 

pedalist
Foto:www.ibb.istanbul
Pedalist
Foto:www.ibb.istanbul

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin