İstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılıyor?

134
İstanbul
Foto:www.uab.gov.tr

Tatil

İstanbul Havalimanı metrosu ne zaman açılıyor?

Dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alan İstanbul Havalimanı’na metroyla ulaşım için çalışmalar devam ediyor. Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de metronun ne zaman açılacağı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kağıthane-Gayrettepe Havalimanı metro Hattı’nda incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, “Kağıthane-Gayrettepe Havalimanı Metro Hattı’nda, Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasını 2021 Nisan sonu itibarıyla, Gayrettepe tarafını da önümüzdeki yıl açmayı planlıyoruz.” dedi.

Yapılan çalışmaları yerinde gören ve yetkililerden bilgi alan Bakan Karaismailoğlu, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bittiğinde İstanbul’da 324 kilometreye ulaşacak bir metro ağı olacak

İstanbul’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, İstanbulluların yaşam kalitesinin yükseltilmesi için, şehri bir baştan diğer başa modern metro ağlarıyla donattıklarına işaret etti.

Karaismailoğlu, İstanbul’da an itibarıyla 37,5 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun da dahil olduğu 91 kilometre uzunluğunda metro hattı yapımının devam ettiğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“İstanbul’a daha önce 80 kilometre uzunluğunda raylı sistem kazandırmıştık. İstanbul’un faal raylı sistem ağı şu anda 233 kilometre. Şu an incelemelerde bulunduğumuz Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı hattı 37,5 kilometre. Bu hattın devamı olan Havalimanı-Halkalı arası da 32 kilometre.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı arasını 2021 Nisan sonu itibarıyla, Gayrettepe tarafını da önümüzdeki yıl içinde açmayı planlıyoruz. Yine bu hattın devamı olan Havalimanı-Halkalı arasını da 2022 yılı içinde faaliyete alacağız. Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı hattında 4 bin 500 kişilik dev bir kadro ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Yapımı devam eden projeler bittiğinde İstanbul’da 324 kilometreye ulaşacak bir metro ağının olacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nı şehir merkezine bağlayacak ve şehir merkezinden havalimanına ulaşımı 30 dakikaya indirecek olan Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro’sunda çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

Proje kapsamında, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı kesiminin de 2021 yılı son çeyreğinde hizmete açılmasının planlandığını dile getiren Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

Havalimanı’na 30 dakika

“Metro hattımız tamamlandığında her gün 600 bin İstanbulluya, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasını 30 dakika gibi kısa bir sürede kat etme imkanı sunacağız. Metro hattımız, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerimizin sınırlarından geçerken, şehir içi kara yolu trafik yükünü de önemli oranda azaltmış olacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin