İstanbul Havalimanı konut fiyatlarını arttırdı

21 May. 2019
513 Görüntülenme
Konut

Birinci etabı açılan ve Nisan ayında tam olarak faaliyete geçen İstanbul Havaalanı Avrupa Yakası’nda bulunuyor.  Kentin kuzeyinde kalıyor. Haritadan bakıldığında Karadeniz kıyısındaki Tayakadın yakınında yer alan havalimanı Çatalca, Göktürk, Arnavutköy kavşağında bulunuyor. Burada yer ve konut fiyatları de değer kazanıyor. Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com‘un verilerine göre İstanbul Havalimanı‘nın öncelikli olarak etkilediği ilçelerden Büyükçekmece’ de de konut fiyatları son bir yılda %8.95, Esenyurt‘ta %8.33, Başakşehir‘de %7.94 artış gösterdi. İstanbul Havalimanı‘nın yer aldığı Arnavutköy‘de ise konut fiyatları son bir yılda %0.22 artış kaydetti.

Endeksa.com’un güncel verilerine göre İstanbul genelinde konut satış fiyatları son bir yılda %11.64 düşüş gösterirken, İstanbul Havalimanı’nın bulunduğu Arnavutköy’de son bir yılda %0.22 artış gösterdi. İstanbul genelinde kiralar ise son bir yılda %6.65 düşüş gösterirken, Arnavutköy’de %3.85 oranında artış görülüyor. Ortalama konut metrekare satış fiyatının 2.227 TL olduğu Arnavutköy’de ortalama kiranın 802 TL, konut yatırımının geri dönüş süresinin 25 yıl olduğu belirtiliyor.

Yakın ilçelerde konutlar değerleniyor

Endeksa‘nın verilerine göre İstanbul Havalimanı’nın sadece Arnavutköy’de değil, yakın çevre ilçelerdeki konut değerini de olumlu etkilediği görülüyor. Özellikle Büyükçekmece’deki konut satış ve kira fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Büyükçekmece’de son bir yılda konut satış fiyatları %8.95, kiralar ise %4.58 artış gösterdi. İlçede ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.150 TL, ortalama kira 1.364 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 27 yıl.

İstanbul Havalimanı‘nın konut fiyatlarına etkisini gösterdiği Esenyurt’ta son bir yılda konut satış fiyatları %8.33, kiralar %20.85 artış gösterdi. Esenyurt’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.243 TL, ortalama kira 960 TL, geri dönüş süresi 20 yıl. Konut satış fiyatlarında %7.94, kiralarda ise %7.32 artış görülen Başakşehir’de ise ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.496 TL, ortalama kira 1.599 TL, geri dönüş süresi 26 yıl.

(G.Ş)

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir