İstanbul Havalimanı kaç paraya mal olacak?

311
havalimanı

Tatil

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak olan İstanbul Havalimanı’nın birinci etabı Nisan ayında açılmıştı. Havalimanın yapımına devam ediliyor. Fakat bu kadar büyük bir havalimanın maliyetini vatandaşlar merak ediyor.  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, İstanbul Havalimanı’nın maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olduğunu açıkladı. Airtpaorthaber’de yer alan habere göre dünyanın en pahalı havalimanları sıralamasında, yapımı süren İstanbul Havalimanı toplam maliyet açısından ilk sıralarda yer alıyor.

CHP’li Zeybek’in “İstanbul Havalimanı inşaatının uzatma süreleriyle birlikte bitiş tarihi ne zaman?” ve “İstanbul Havalimanı’nın maliyeti ne kadar olacak?” sorularına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan yanıt verdi. Bakan Turan, soru önergesine verdiği yanıtta, projenin birinci etap çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kalan üç etabın 2028 yılında tamamlanacağını ifade etti.

Bakan Turan’ın soru önergesine verdiği yanıt şöyle:

“İstanbul Havalimanı Projesi’nde herhangi bir süre uzatımı söz konusu olmamakla birlikte, toplam dört etapta tamamlanacak havalimanının birinci etap ikinci faz çalışmaları devam etmektedir. Görevli şirket ile akdedilen uygulama sözleşmesine göre havalimanının son etap çalışmaları 110 milyon yolcu sayısına ulaşmasından itibaren hayata geçirilecektir. İstanbul Havalimanı’nın tüm etaplarının artan yolcu sayısına bağlı olarak 2028 yılında tamamlanmasını öngörülmekte olup, projenin toplam bedeli 10 milyar 247 milyon avrodur.”

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin