İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın gölgesinden kurtulamıyor

347
İstanbul Havalimanı

Tatil

Hizmete girdiği günden bu yana birçok konudaki eksikliği ile haberlere konu olan İstanbul Havalimanı, Aralık ayında dünya çapında en fazla yolcuyu ağırlayan 14., yolcu sayısındaki yüzde 8,4’lük artışla en fazla gelişme kaydeden 2. havalimanı olmasına karşın yine de eleştirilerin odağı olmayı sürdürüyor.

Atatürk Havalimanı’ndan yapılan Büyük Göç sonrasında Nisan 2019’da uçuşlara başlanan İstanbul Havalimanı; dünya genelinde en çok gelişme gösteren 2. havalimanı olarak Londra, Paris, Frankfurt ve Armsterdam gibi Avrupa havalimanlarını geride bıraktı. 100 bin kişinin istihdam edildiği, tek başına bir il gibi hizmet veren İstanbul Havalimanı’nın 18 Haziran’da açılacak 3. pisti ile slot kapasitesinin artırılması, 2020’nin sonunda da “tıkır tıkır” işlemesi planlanıyor. Ancak havalimanı ile ilgili eleştiriler devam ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleşen uçak kazasını hazırlayıcı faktörlerden biri olarak gösterilen İstanbul Havalimanı’nın inşa edildiği bölgede yılın 107 günü kuvvetli rüzgar, 65 günü ise yoğun bulut olduğu belirtilen ÇED raporları da yeniden gündeme getirildi. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda uçuş seferlerinin aksamasını örnek gösterenler, kış aylarında Atatürk Havalimanı’nın kullanıma açılmasını talep etmeye başladı. İstanbul Havalimanı’ndaki pistlerin yanlış yöne yapıldığı iddiaları ortaya atılırken ve Sabiha Gökçen’deki ikinci pist belirsizliği sürerken Atatürk Havalimanı’nın yeniden iç hat uçuşlarına açılıp açılmayacağı merak ediliyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin