İstanbul – Edirne arası 1 saat 20 dakikaya düşecek

162
Edirne
Foto:@tcddemiryollari

Tatil

İstanbul – Edirne arası 1 saat 20 dakikaya düşecek

Geçtiğimiz Haziran’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından başlatılan Halkalı -Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi’nin yüzde 20’si tamamlandı. Londra – Pekin arasındaki Demir İpek Yolu’nun önemli bir parçasını teşkil eden projede şu sıralar 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattındaki çalışmalar devam ediyor.

Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısı sağlayacak olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı’nın ilk etabını Çerkezköy-Kapıkule, ikinci etabını da Halkalı-Çerkezköy oluşturuyor. Yüzde 20’si tamamlanan projede 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadük planı bulunuyor. Çift hatlı, 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek ve toplam yatırım bedeli 10.5 milyar lirayı bulacak hatta, yük ve yolcu trenleri çalışabilecek.

Saatte 200 kilometre hızla seyahat mümkün olacak

Proje bitiminde Halkalı-Kapıkule arası trenle seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi 6.5 saatten 2 saat 20 dakikaya düşecek.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini hızlı tren ağına bağlayacak proje Halkalı-Kapıkule demir yolu hattıyla Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun önemli bir parçası tamamlanmış olacak. Tamamlandığında da Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak. Şu an 1.53 milyon ton yük taşınırken bu rakamın yıllık 9.6 milyon tona yükselmesi, yıllık ortalama 600 bin yolcu sayısının 3.4 milyona çıkarılması hedefleniyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin