İstanbul – Edirne 1 saat 20 dakikaya düşecek

96
Edirne
Foto:TCDD - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları

Tatil

İstanbul – Edirne 1 saat 20 dakikaya düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Edirne – Kırklareli Yolu’nun 11 kilometrelik kısmının açılış törenine katıldı. Karaismailoğlu Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, halen yapımı devam eden İstanbul ile Edirne arasındaki Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projemiz en önemli projelerimizden biri.  Projenin; 55 kilometresi Edirne, 62 kilometresi Kırklareli, 68 kilometresi İstanbul, 44 kilometresi de Tekirdağ il sınırları içerisinde kalmaktadır. 229 kilometrelik hat, saatte 200 kilometrelik hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, yük ve yolcu taşıma yapabilecek.

4 saatten 1 saat 20 dakikaya inecek

Halkalı (İstanbul) – Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, yük taşıma süresi de 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşecek. Çevreye duyarlı olarak yapımını sürdürdüğümüz projemiz ile bölgedeki kara ulaşım yoğunluğu azalacak, böylece demiryolu ulaşımı artacak dolayısıyla kazalar ve hava kirliliği azalacak. Proje ile bölgede üretilen sanayi ürünlerinin ihracat imkanları artacak, imalat sanayisine gerekli olan hammaddenin taşınması sırasında oluşacak lojistik maliyetleri azalacak. Bu proje tamamlandığında, İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen bölümü, Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından biri olacak. “

Edirne-Kırklareli Yolu’nu hep birlikte hizmete açmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Kırklareli ve Edirne şehirlerine yönelik önemli karayolu yatırımlarından biri olan toplam, 47.5 kilometrelik Edirne-Kırklareli Yolu, Doğu-Batı koridorunun D-20 aksının önemli bir parçası olduğunun altını çizdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, açılışını gerçekleştirdiği Edirne-Kırklareli Otoyolu’nda aracın direksiyon koltuğuna geçerek, yolun ilk sürüşünü de gerçekleştirdi. Bakan Karaismailoğlu’na Kırklareli Valisi Osman Bilgin de eşlik etti.

Kaynak: www.uab.gov.tr

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin