İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünya sıralamasında ilk 10’a girdi

2716
müze1

Tatil

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünya genelinde gezilmesi gereken ilk 10 müze arasında gösterildi.

VirtualTourist.com seyahat sitesi, seyahat severlere yardımcı olmak için dünya genelindeki önemli müzelerin listesini yayınladı. İlk 10 arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri de yer aldı. İstanbul’un yanı sıra listede Kahire Mısır Müzesi, Washington D.C.’deki Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, New York City’deki Aşağı Doğu Yakası Tenement Müzesi, Brüksel’deki Müzik Enstrümanları Müzesi, Stokholm’deki Vasa Müzesi, Meksika’daki Ulusal Antropoloji Müzesi, Amsterdam’daki Anne Frank Müzesi, Londra’daki The British Museum ve Tokyo Ulusal Müzesi de bulunuyor.

Sitenin İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile ilgili görüş yazınında şunlar yer alıyor: “Günümüz Türkiyesi birçok değişik kültür barındırıyor, bu nedenle İstanbul Arkeoloji Müzeleri çok önemli bir role hizmet ediyor: Sadece ülkenin zengin arkeolojik örneklerini sunmuyor, aynı zamanda ulusun tarihinde önemli roller paylaşan, birbiriyle iç içe geçmiş kültürleri de kapsıyor. Müzenin binalarından biri olan Çinili Köşk Müzesi, diğer İslam Eserlerinin yanı sıra Osmanlı ve Anadolu antik çinilerine ev sahipliği yapmakta.”

Site editörleri tarafından hazırlanan yazıda İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin şehrin Sultanahmet bölgesinde rahat ulaşılabilir bir yerde konumlandığı ve çok iyi organize olduğu belirtiliyor. Ayrıca müzenin etrafındaki gölgelik alanların ve parkların Topkapı Sarayı kalabalığına alternatif, huzurlu kaçış alanları olduğundan söz ediliyor.

Müzelerin Tarihçesi:

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ana bölümden oluşan bir müzeler kompleksidir.

1887–1888 yıllarında, dönemin en önemli keşfi olarak kabul edilen Sidon (Sayda, Lübnan) Kral Nekropolü Kazıları’ndan İstanbul’a getirilen İskender Lahdi ve Tabnit Lahdi gibi önemli eserlerin sergilenebileceği bir müze binasına ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine arkeolog, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey önderliğinde ve Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla kurulan Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen yapıya daha sonra 1903 ve 1907 yıllarında sol ve sağ kanadın eklenmesi ile bugünkü Ana Müze Binası oluşmuştur.
1883 yılında Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak yine Osman Hamdi Bey tarafından dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury’ye yaptırılmış ve uzun süre okul olarak kullanılmıştır.

1917–1919 yılları arasında, dönemin arkeoloji müzesi müdürü Halil Ethem Bey tarafından Yakın Doğu ülkeleri eserlerinin sergilenmesi amacı ile müze haline getirilmiştir.
Çinili Köşk, Selçuklu etkisinde yapılmış Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’da bulunan tek örneğidir. Fatih Sultan Mehmet dönemini (1451–1481) anlatan kaynaklarda, 1472 yılında, Sarayburnu’ndaki korulukta ve Topkapı Sarayı’nı saran surların içinde yaptırıldığı anlatılmaktadır.

Müzede Klasik Eserler Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi, Çiviyazılı Belgeler Arşivi, Sikke Bölümleri ve Kütüphane’de 2013 yılı itibarı ile kayıtlı 726542 eser yer almaktadır.

Sappo başı
Sappo başı

müze3

Ağlayan Kadınlar Lahiti
Ağlayan Kadınlar Lahiti

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin