İşsizlik parası alanlara büyük müjde: 3 ay daha para alacaksınız

772
İşsizlik

Tatil

İşsizlik parası alanlara büyük müjde: 3 ay daha para alacaksınız

Koronavirüs döneminde ekonomiyi canlandırmak ve maddi sıkıntı çekenleri desteklemek için bir çok adım atan Almanya, işsizleri de unutmadı. Hükümet, işsizlik parasının “Arbeitslosengeld 1” ödeme süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar vermişti. Alınan karara göre işsizlik parası alma hakkı süresi 1 Mayıs 2020 ise 31 Aralık 2020 arasında bitecek olanlar, 3 ay ek işsizlik parası alacaklar. Örneğin süresi Mayısta bitenler bu haktan faydalanmaya başladılar bile. Süresi yıl sonuna kadar bitecek olanlara ise Alman İşsizlik Ajansı’ndan şu günlerde resmi yazılar ulaşmaya başladı.

Bir işlem yapmanıza gerek yok

Alacağı işsizlik parasının 3 ay daha uzatıldığını görenler büyük sevinç yaşıyorlar. Verilen bilgiye göre bu durumdaki kişilerin herhangi bir işlem yapmasına da gerek yok. Yetkililer, sürenin otomatik olarak uzatıldığını ve ödemelerin kesintisiz devam edeceğini bildiriyorlar.

İşsizlik Parası 2 için başvuranlar ne yapacak?

Bilindiği gibi Almanya’da işsizliğin ilk döneminde miktarı daha yüksek olan “İşsizlik Parası 1” (Arbeitslosengeld 1) ödeniyor. Kişi iş bulamazsa ödemelerin kesintiye uğradığı “İşsizlik Parası 2″ye düşüyor ve daha az yardım parası alabiliyor. Eğer bir kişi süresi dolacağı için “İşsizlik Parası 2” için başvuruda bulunduysa, ek ödemeden faydalanmak için herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Yetkili daireler kendi aralarında iletişime geçerek bu durumda olanların 3 ay daha ek ödemelerden faydalanmasını sağlayacaklar. Yani bu kişilere 3 ay boyunca aradaki eksik olan fark ödenecek.

Maddi destek olacak

Almanya’nın işsizlere sunduğu ek yardım paketi bir çok kişiyi memnun ediyor. Yakında daha az devlet yardımı almaya hazırlananlar, 3 ay daha ek yardım alacaklarını öğrendiklerinde büyük bir sevinç yaşıyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin