Isparta’da kına ve nişan yasaklandı, Aydın’daki düğünlerde ise oynanmayacak

73
nişan

Tatil

Isparta’da kına ve nişan yasaklandı, Aydın’daki düğünlerde ise oynanmayacak

Koronavirüs vakalarındaki artış sebebiyle 14 ilde kına, nişan ve sünnet kutlamaları yasaklanmıştı. Bu yasağa Isparta da eklendi.

Kutlamalarla ilgili yeni düzenleme yapıldı

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre; 1 Eylül’den itibaren Isparta’da düğün, nikah ve sünnet düğünü etkinlikleri bazı şartlar altında düzenlenecek ancak kına gecesi, mevlit yemeği ve nişan kutlamaları yasaklanacak. Kuruldan yapılan açıklama şöyle:

“01/09/2020 tarihi itibarıyla sokak ve köylerde yapılacak düğün, sünnet düğünü ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasının durdurulmasına, düğün salonlarında ikram edilecek (pasta, çerez vb) yiyecek içecek servislerinin ambalajlı olarak her kişiye ayrı ayrı olarak yapılmasına, koronavirüs tedbirlerine uymak kaydıyla, köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün, nikah ve sünnet düğünü etkinliklerinin süresinin aynı gün içerisinde en erken 17.00 ile en geç 21.00 saatleri arasında izin verilmesine, 10.06.2020 tarihli ve 2020/54 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00- 20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kurallarına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine izin verilmiştir.”

Şehirde ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşların 16.00 – 19.00 saatleri arasında şehir içi toplu taşıma araçlarına binmeleri kısıtlanırken, saat 18.00’den sonra AVM’lere de giremeyecekleri belirtildi.

Gelin ve damattan başka kimse oynamayacak

Aydın Hıfzıssıhha Kurulu’ndan ise düğünlerde gelin ve damat dışında kimsenin dans etmemesi kararı çıktı: “Düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü gibi organizasyonlarda, köy, sokak ve düğün salonlarında yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde geleneksel (keşkekli) düğün saatinin 12.00-14.00, diğerlerinin 20.30-22.30 saatleri arasında yapılmasına, gelin ve damat dışında davetlilerin oynamasının yasaklanmasına, düğünlere katılan kişilerin ad, soyad ve iletişim bilgilerinin kaydedilmesine ve saklanmasına, düğün ve nişan süresince denetim ekiplerinden bir görevlinin (polis veya jandarma) düğün sonuna kadar düğünde gözlemci olarak bulunmasının sağlanmasına, düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü vb. dışındaki her türlü toplu organizasyonlar için kaymakamlıklardan izin alınmasına karar verilmiştir.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin