İngiltere, İspanya ve Fransa’dan normalleşme adımları

264
normalleşme

Tatil

İngiltere, İspanya ve Fransa’da normalleşme adımları 

Koronavirüs salgınında öngörülebilir rakamlara ulaşan Avrupa ülkelerinde, Haziran başından itibaren normalleşme süreci kapsamında yeni adımlar atıldı.

İngiltere’de 6 kişiye kadar görüşme izni

Koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 377 artarak 37 bin 837’ye yükselen İngiltere’de 1 Haziran’dan itibaren dışarıda 6 kişiye kadar buluşma izni verildi. Hastanelerin kapasitesinin aşılmaması, günlük ölüm oranlarında sürekli düşüş, enfeksiyon oranında yönetilebilir seviyeye gelinmesi, koruyucu ekipman ve testlerde ilerleme ve hastaneleri etkileyecek ikinci bir dalga riskinin ortadan kalkması sebebiyle 1 Haziran’dan itibaren kreşler açılacak, 1. ve 6. sınıflar okula dönebilecek. 15 Haziran tarihinden itibaren ortaokullar ders başı yapabilecek. Gerekli şartların karşılanması halinde Haziran ortasında tüm perakende mağazalarına faaliyet izni verilecek.

İspanya’da 3. aşamaya geçiliyor

Vatandaşların yüzde 53’ünün ikinci, yüzde 47’sinin ise üçüncü aşamada olduğu İspanya’da; ortak kullanım alanları kapalı olmak şartıyla alışveriş merkezleri yüzde 40 kapasiteyle açılacak. Restoran ve barların kapalı alanları yüzde 40 doluluk oranıyla ve masaya servisle açılacak. Kreşlerin tamamen, sinema, tiyatro ve konser salonları yüzde 33 kapasiteyle açılacak. Jimnastik salonları ve spor merkezleri yüzde 30 kapasiteyle açılacak. Otellerde ortak kullanım alanları yüzde 33 kapasiteyle açılmacak. Dini ibadet yerlerinde kapasite yüzde 50’ye çıkarılacak. Aile ve arkadaş toplanmalarında sayı 10’dan 15’e çıkarılacak. Açık alanda 100 kapalı yerlerde 50 kişiyle sınırları düğün yapılacak, havuzlar yüzde 30 kapasiteyle açılacak. Sosyal mesafeye uymak şartıyla plajların açılıp, denize girilebilecek.

Fransa’da Avrupa içi seyahat yasağı kalkıyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirlerinin kaldırılmasında ikinci aşamaya geçilen Fransa’da, 2 Haziran’dan itibaren kafe, bar ve restoranlar yeniden açılırken, masa aralarındaki mesafe en az 1 metre olacak ve bir masada en fazla 10 kişi bulunabilecek. Koronavirüs hastaları ve yakınlarının takibi için “StopCovid” uygulaması hayata geçirilecek. Evin 100 kilometre ötesine getirilen seyahat yasağı kalkacak. Park, bahçe, plaj ve müzeler açılacak. Paris dışında havuz, spor ve tiyatro salonları açılacak. Sinemalar 22 Haziran’dan itibaren faaliyet gösterecek. 21 Haziran’dan sonra 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi, eğlence yerleri ve stadların açılması uygulamasına geçilecek. 15 Haziran’dan itibaren Avrupa içi seyahatleri serbest olacak, Avrupa dışı seyahat kısıtlamasının kaldırılması AB ile görüşülerek karara bağlanacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin