İlk kez arabayla Türkiye’ye seyahat edeceklere altın tavsiyeler

2433
Seyahat

Tatil

Uçak bilet fiyatlarının bu yıl da yüksek olmasından dolayı yurtdışında yaşayan bir çok kişi Türkiye’ye karayolundan seyahat etmeyi planlıyor. Konuyla ilgili görüş bildiren okurlarımız „Uçak biletine bu kadar para harcamak istemiyoruz. Bu nedenle arabayla yolculuk yapacağız. Ancak deneyimim yok. Nelere dikkat etmeliyim“ diye soruyor. İlk kez Sılayolu’na çıkacak sürücülere şu tavsiyelerde bulunmak istiyoruz:

Yolculuk sizi korkutmasın. Geçeceğiniz ülkelerde bir güvenlik sorunu yok. Bunlar eskide kaldı. Yollar artık güvenli, bakımlı. Çok sayıda dinlenme tesisi, yemek yiyebileceğiniz yerler var.

Yollar güvenli de olsa siz yine de tedbirli olun. Issız yerlerde durmayın. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, hırsızlık olayları her yerde yaşanıyor. Bu sorun sadece yurtdışında değil, yaşadığınız ülkede de var. Özellikle değerli eşyalarınızı gözden ayırmayın, araçta herkesin göreceği yerde bırakmayın, araçtan inince kapısını mutlaka kilitleyin.

Yolculuk boyunca bol bol dinlenin. Uykusuz yola çıkmayın. Yorulduğunuzu hissettiğinizde mutlaka mola verin ve yeteri adar dinlenin. Sadece yüz yıkamak, kahve veya enerji içeceği içmek sorunu çözmez, mutlaka uyuyun.

İster benzin istasyonları olsun, ister vinyet satış noktaları veya alışveriş merkezleri, yapacağınız bütün ödemelerde fiş isteyin, para üstünü kontrol edin.

Yola çıkmadan önce geçeceğiniz ülkelerdeki yol durumu hakkında bilgi edinin. Nerede otoyol ücreti var, nerede otoyol ücreti ödeniyor gibi konuları araştırın.

Yanınıza fazla para almayın. Bir yolcunun yanında taşıyabileceği miktarın 10 bin Euro’nun altında olması gerektiğini unutmayın.

Yanınıza fazla sigara da almayın. Macaristan ve Bulgaristan’da yolcu başına sadece 2 paket (Karton değil) sigara izin verildiğini unutmayın.

Yola çıkmadan aylar öncesinde pasaport, kimlik, oturum müsaadesi sürelerini kontrol edin.

Yola çıkmadan önce aracınızın bakımını yaptırın.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin