İkinci el araba alım satımında yeni dönem

99
İkinci el

Tatil

Türkiye’de noterliklerde kredi ve banka kartı kullanımı uygulanmaya başlandı. Artık ödemelerde “Güvenli Ödeme Sistemi” adı altında kredi ve banka kartları kullanılacak. Böylelikle paranızın çalınması ya da kaybolma riski ortadan kalkıyor. Adalet Bakanlığı’nın başlattığı uygulama ile artık kişiler noterdeki işlemlerini tamamlarken nakit ödeme yapmayacak. İkinci el araba alım satımında yeni dönem başlıyor.

Güvenli Ödeme Sistemi nedir?

Yeni uygulama alıcı ve satıcıyı güvence altına alıyor. Kişi öncelikle Güvenli Ödeme Sistemine kayıt olacak. Ardından alıcının ödeyeceği satış bedeli miktarını bu sistemin emanet hesabına gönderecek. Bu işlem sonrası referans kodu alacak.  Alıcı ve satıcı bu işlemlerden sonra noterde buluşarak noterdeki yetkililer tarafından satış bedelinin emanet hesabında olup olmadığı kontrol edilecek. Yapılan ödeme doğru ise işlem bitirilip sistem üzerinden emanet para satıcının hesabına geçecek.

Nakit ödemedeki tehlikeler yok

Güvenli  Ödeme Sistemi ile özellikle nakit ödeme sistemi döneminde yaşanan korkular ortadan kalkacak. Daha önce noterde ödemeler nakit gerçekleşirken bir çok insan parayı taşırken çalınacağından, kaybolacağından korkardı. Özellikle ikinci el araç alım satımlarında yaşanan satış bedelinin güvenliği konusunda dolandırıcılık ortadan kalkarak daha güvenli hale geliyor. Noterde gerçekleşen her işlemde alıcı ve satıcı sms ve e mail yoluyla bilgilendiriliyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin