İki metrelik sosyal mesafe koronavirüsten korumaya yeterli mi?

113
sosyal mesafe

Tatil

İki metrelik sosyal mesafe koronavirüsten korumaya yeterli mi?

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının başından bu yana yetkililerin en az 2 metre olması gerektiği tekrarlanan sosyal mesafeyle ilgili bilim insanlarından farklı bir açıklama geldi.

Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Nicholas Jones ve ekibi, sosyal mesafe için “güvenilir” olarak nitelendirilen 2 metrelik sosyal mesafe kuralının, 1897 yılından, modası geçmiş bilime dayandığını ve günümüz şartlarını karşılamadığını iddia etti.

Çözüm mekanlara göre sosyal mesafe düzenlemesinde

Koronavirüsü taşıyan damlacıkların öksürük veya hapşırığın ardından ne kadar uzağa yayılabileceğinin çevrelerindeki ortama bağlı olduğuna dikkat çeken bilim insanları, bir yerin ne kadar “riskli” olduğuna dair bir derecelendirme sistemi olması gerektiğini ve buna uygun davranılması gerektiğini savundu. Araştırma sonucuna göre; havalandırma konusunda yetersiz ve insanların müziğin sesini bastırmak için bağırmak zorunda olduğu bar, gece kulübü ya da restoran gibi yüksek riskli alanlarda sosyal mesafeye yönelik ek tedbirler alınması gerekiyor. Bunlar; birbiriyle yüz yüze konuşulmaması, araya bariyer eklenmesi ve sürekli maske takmak gibi uygulamaları içeriyor. Parklar gibi düşük riskli yerlerde ise bu kurallar esnetilebilir ve bu da potansiyel olarak sosyal ve ekonomik yaşamın bazı yönlerinde normalliğe dönüşe imkan tanıyabilir.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin