Hollanda’daki “Türk Festivali” büyük ilgi gördü

2904
Arnhem

Tatil

Hollanda’nın Arnhem şehrinde faaliyetlerini sürdüren Hoca Ahmed Yesevi Kültür ve Eğitim Merkezi’nin geleneksel olarak düzenlediği “Türk Festivali Yürüyüşü” renki görüntülere sahne oldu.

Arnhem kentindeki Türk Festivali Yürüyüşü’ne bu sene Hollanda Türk Motor Kulübü Bikers ve diğer Avrupa ülkelerinden motorlu kulüpler de katıldılar. Yürüyüş öncesi Hollanda ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelen motorlular, Arnhem Türkiyem Camisi yönetim kurulu organizesinde, Arnhem Türkiyem Camii avlusunda toplanarak, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladılar.

Bikers başkanı Bülent Kocaoğlu “Atatürk’ün beraberindeki 18 kişiyle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele’nin meşalesi yakılmış, birkaç yıl içinde yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu. Bu Cumhuriyeti vatanımızdan uzaklarda da yaşasak yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Gençler vatanına sahip çıkıyor

İbrahim Günay
İbrahim Günay

Kutlamalara katılan Deventer Başkonsolosu Zafer Ateş şunları söyledi: “Son günlerde ülkemizde gelişen olaylar karşısında birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duymaktayız. Avrupa’da yaşayan gençlerimiz birlik beraberliğe Türkiye’dekiler kadar önem vermektedir. Bulundukları ülkede asimile olmadan uyum içerisinde yaşamayı öğrenmişler. Vatanlarına, özdeğerlerine sahip çıkıyorlar. Bugün burada birçok motorlu genç toplanarak 19 Mayıs Bayramını kutlamaları beni gururlandırmıştır. Çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum. Türk festivalini, 19 Mayıs kutlamalarını organize eden herkese ve ayrıca Arnhem belediyesine teşekkür ederim.”

Mehter takımı caddeleri dolaştı

Her yıl olduğu gibi Arnhem şehrinin merkezindeki şehir tiyatrosunun park yerinde toplanıldı. Mehter Takımı’nın milli marşlar çalarak şehrin önemli caddeleri Steenstraat, Velperweg’ten geçerek toplu halde festival alanı Presikhaaf parkına gelindiğinde coşku doruğa ulaştı.

Murat Gedik
Murat Gedik

Festival alanında da gösteriler yapan mehter takımı sonrası açıklamalarda bulunan Arnhem Hoca Ahmed Yesevi Kültür ve Eğitim Merkezi başkanı İbrahim Günay, “Bulunduğumuz ülkelerde asimile olmadan uyum içerisinde olarak kanunlara uyarak yaşamalıyız. Türklüğümüze, dinimize, dilimize ve vatanımıza sahip çıkmalıyız. Türk’ün tek düşmanı cehaletin ta kendisidir. Cehaleti yenmek için eğitime önem vermeliyiz, okumalıyız, bilim ve tekniğe önem vererek araştırmalar yapmalıyız. Önemli yerlerde görevler almalıyız.  Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez. Avrupa’da birlik beraberlik içerisinde kucaklaşmalıyız” dedi.

Çanakkaleyi ziyaret edin

Hollanda Türk Federasyonu Genel Başkanı Murat Gedik ise “Türk tarihi bir bütündür. Derin ve zengin bir tarihe sahibiz. Kardeş kavgalarını bugünlere taşımamalıyız. Çanakkale ruhunu bile bitirmek istiyorlar. Türk’ün ruhu orada yatmaktadır. Her gencin Çanakkale’yi ziyaret etmesini istiyorum. Tarihimizi iyi öğrenip bunlara sahip çıkmalıyız. Çanakkale’de her kesimden şehit yatmaktadır. Atatürk’ün izinde yürüyoruz onu çok iyi anlamalıyız. Avrupa’da yaşayan Türkler vatanına daha çok sahip çıkıyor” dedi.

Haber: Mustafa Koyuncu / Arnhem

 YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com
Arnhem
Mustafa Koyuncu
Arnhem
Foto: Mustafa Koyuncu

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin