Hızlı trene talep giderek artıyor: Sefer sayısı 50’ye çıktı

3357
tren, sivas

Tatil

Avrupa’da olduğu gibi artık Türkiye’de de hızlı trenle yolculuk rağbette. Yolcu talebinin artması üzerine günde 40 olan sefer sayısı 50’ye çıktı.

Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hattında çalışan Yüksek Hızlı Tren (YHT) sefer sayısı, giderek artan yolcu sayısına bağlı olarak 10 Marttan itibaren 40’tan 50’ye çıkartıldı.

Tüm YHT hatlarında günde 17 bin, bugüne kadar ise toplam 30,5 milyon yolcunun taşındığı Ankara-İstanbul arasında günde 12 olan sefer sayısı 14’e, Ankara-Eskişehir seferleri 10’dan 12’ye, Ankara-Konya seferleri 14’ten 20’ye çıkarıldı. Konya-İstanbul arasındaki 4 olan sefer sayısı ise değişmedi.

tren23
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Konu ile ilgili açıklamayı yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, YHT ile konvansiyonel trenlerin bağlantılı olarak Ankara-Kütahya-Tavşanlı, Ankara-Eskişehir-İzmir, İstanbul-Eskişehir-Denizli, Ankara-Konya-Karaman, İstanbul-Konya-Karaman, YHT ile otobüs bağlantılı olarak Ankara-Eskişehir-Bursa, Ankara-Konya, İstanbul-Eskişehir-Konya YHT hatları üzerinden otobüs bağlantısıyla Antalya-Alanya-Isparta akslarında seyahat sürelerinde önemli kısalmaların olduğunu belirtti.

Vatandaşların yüksek hızlı tren bağlantılı kombine taşımacılığı tercih ederek konforlu, rahat ve hızlı ulaşım olanağına kavuştuğunu söyleyen Arslan, 2009’da Ankara-Eskişehir YHT hattıyla başlayan YHT çağında, ulaşım alışkanlıklarının, zaman ve seyahat kavramlarının değiştiğini, uzakların yakınlaştığını, saatler süren yolculukların tarihe karıştığını anımsattı.

Arslan, vatandaşların ileri demiryolu taşımacılığını çok sevdiğini belirterek, “Biz de modern ulaşım altyapısıyla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve ülkemiz kalkınmasına ivme kazandırmak için demiryolu sektörüne her yıl daha fazla kaynak ayırıyoruz. Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının ülkemizin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar uzanması için yeni projelere start veriyor, araç filosunu kısa sürede genişletecek tedbirler alıyoruz.” diye konuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin