Hızlı tren güzergahında çökme tehlikesine karşı uyarı yapıldı

162
Hızlı tren

Tatil

Türkiye’de 2022 yılında hizmete açılması planlanan Ankara – İzmir Yüksek Hızlı Treni’nin obruk tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada hızlı tren hattının Eskişehir kısmında tehlikeler olduğu belirtildi.     

Hızlı tren hattının yakınında obruklar var

Yapılan açıklamada Türkiye genelinde Konya Karapınar, Sivrihisar (Eskişehir) başta olmak üzere Karaman, Aksaray, Çankırı, Sivas, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Siirt, Manisa ve İzmir gibi birçok bölgede obruk oluşumlarının gözlemlendiği belirtildi. Obruk oluşumlarının son yıllarda artmasının en temel nedenlerinden birinin aşırı ve kontrolsüz yeraltısuyu kullanımı olduğuna değinilen açıklamada Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı  Sığırcık, Göktepe, Kaldırımköy ve Yeniköy köyleri arasında son birkaç yılda 8 adet obruk oluştuğu belirtildi.

Obruklar 1.5 kilometre yakından geçiyor

Yapımı devam eden “Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren’inin Polatlı-Afyonkarahisar güzergahının son yıllarda oluşan obrukların hemen yakınından geçtiği belirtilirken, çapları 2 metre ile 50 metre ve derinlikleri ise 0.5 metre ile 15 metre arasında değişen obrukların tren yolu güzergahının  sadece 1.5 km güneyinde olduğu bildirildi.      

Amacımız ikaz etmek

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren güzergahının belli bir kısmının, eriyerek obruk oluşumlarına yol açan evaporitik kayaçlar üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini aktaran Jeoloji Mühendisleri Odası, “Yüksek Hızlı Tren gibi önemli bir mühendislik yapısının geçtiği güzergahının bölgesel olarak jeolojik-jeoteknik etütlerinin, obruk oluşumuna kaynaklık eden nedenleri ortaya çıkarılmasını da sağlayacak şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren güzergahının yoğun olarak obrukların oluştuğu alanın yaklaşık 1.5 km kuzeyinden geçmesi nedeniyle, zemin özellikleri yönünden obruk oluşumuna elverişli olan bu alana ilişkin olarak, ileride telafisi imkansız herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmaması için kamuoyunu bugünden bilgilendirmek ve  ilgili ve sorumlu kamu kurumlarını ikaz etmek amacıyla bu rapor hazırlanmıştır” denildi.

(HS)

Ayrıca:   Bu kez göç edenler Palmiye ağaçları

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin