Hırvatistan’a “kazık vinyet” tepkisi

1340
vinyet

Tatil

Kilometre başına otoyol ücreti almak yerine haftalık ve yıllık vinyete geçmek isteyen Hırvatistan’a yüksek fiyatlar nedeniyle tepki yağıyor. Avusturya Otomobil Kulübü olayı AB’ye şikayet edecek.


Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla yapılan seyahatte yüzbinlerce sürücünün transit geçiş yaptığı Hırvatistan yürürlüğe koymak istediği “Zamlı” otoyol ücretleri nedeniyle tepki çekti. Şuana kadar sürücünün otoyolları kullandığı kilometre başına ücret alan ülke daha fazla gelir elde etmlek için haftalık ve yıllık vinyet uygulamasına geçeceğini duyurmuştu. Yani sücürü ülkeye girer girmez satın aldığı vinyet pulunu aracının camına yapıştıracak.
Yeni sistemin kendinisinde bir sorun yok. Zaten Avrupa’da bir çok ülke bu yöntemi kullanıyor. Ancak Hırvat yetkililerin sürücülerden almak istediği ücrete tepki yağıyor.

Hırvatlar bir haftalık vinyet için 30 Euro, yıllık ise 72 Euro almayı planlıyorlar. Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye giden bir sürücü gidiş geliş 60 Euro ödemek zorunda kalacak. Yıllık ücretin 72 Euro olduğunu göz önünde bulundurursak bu çok orantısız bir fiyat politikası.

Avusturya Otomobil Kulübü ÖAMTC de bu nedenle bir açıklamada bulunarak bu fiyatların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kulübün Başkanı Bernhard Wiesinger, “Hırvatistan turistlerin sırtından para kazanmanın peşinde” yorumunda bulundu. ÖAMTC, fiyatların uygulanması durumunda olayı Avrupa Birliği’ne şikayet edeceğini de bildirdi.

Diğer ülkelerde haftalık veya 10 günlük vinyetin fiyatı şöyle:
Avusturya 8,70 Euro
Çek Cumhuriyeti 11,18 Euro
Slovakya 10 Euro
Macaristan 9,70 Euro
Slovenya 15 Euro
Bulgaristan 5 Euro

CEBİMİZDEN DAHA FAZLA PARA ÇIKACAK

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin