Hırvatistan: Otoyol ücretleri ile ilgili yeni karar alındı

4472
Sılayolu Hırvatistan
Sılayolu Hırvatistan

Tatil

Her yıl yüzbinlerce sürücünün transit geçiş yaptığı Hırvatistan, otoyol ücretleri ile ilgili yeni bir karar aldı.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan kara yolculuğunda transit geçilen ülke Hırvatistan, uzun süredir otoyol ücret sistemini değiştirmeye çalışıyor. Otoyollarından daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan Hırvat hükümeti, bir süre önce “Vinyet” sistemine geçileceği sinyali vermişti. Yani sürücüler 10 günlük, aylık veya yıllık vinyet pulu satın alarak araçlarının camına yapıştıracaklardı. Ancak Hırvat medyasında çıkan son haberlere göre bu plandan şimdilik vazgeçildi. Yani bundan böyle de sürücü otoyolları kullandığı kilometre başına ücret ödeyecek.

Hırvatistan otomatik geçiş sistemi istiyor

Hırvat hükümeti yeni sisteme geçiş sürecinde gelir kaybı yaşanmasından endişe duyuyor. Bu nedenle vinyet uygulaması şimdilik askıya alındı. Ancak buna rağmen şuanki ödeme sisteminin geliştirilmesi ve otomatik sistem uygulanması planları yapılıyor. Bilindiği gibi sürücüler şuan belirli kesimlerde gişelerde ödeme yapmak zorunda kalıyorlar. Özellikle yaz aylarında gişeler önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Uzmanlar, bunu engellemek için otomatik geçiş sistemine geçilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Fiyatlar artacak

Araç yoğunluğuna çare olarak ilk etapta ödeme yapılan gişe sayısının artırılması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda ise aşamalı olarak otomatik geçiş sistemine geçilebilir. Ancak sonuç ne olursa olsun Hırvatistan’da otoyol ücretlerinin artacağı kesin gibi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin