Hırsızlar aracınızı böyle çalıyor..Sınıfta kalan modeller hangileri?

6455
kaza, otomobil

Tatil

Otomobilinde anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi „Keyless“ kullanan sürücüler bu haberi okuduktan sonra derhal önlem almalı.

Otomobil hırsızları artık gece gündüz demeden çalışıyor ve çaldıkları araçları genellikle yurtdışına kaçırarak binlerce kişiyi mağdur ediyorlar. Yapılan son araştırmalar, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi „Keyless“ bulunan araçları çalmanın ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Keyless sistemi sayesinde aracın kapı kilidini açmak veya motoru çalıştırmak için anahtarı sadece yanınızda bulundurmanız yeterli. Akıllı anahtar, uzaktan kumanda gibi çalışarak bütün bu işlemleri yayılan dalgalar ile hallediyor. Böylelikle sürücüye büyük kolaylık sağlamış oluyor.

Ancak Alman Otomobil Kulübü ADAC uzmanları çok sayıda araçta deneme yaparak, bu sistemi kötüye kullanmanın ne kadar basit olduğunu isbatladılar. Yetkililer bunun için maliyeti çok düşük bir elektronik sistem kurdular ve anahtarın yaydığı dalgalardan faydalanarak aracın kapısını açıp motorunu çalıştırdılar. Yöntem 20’den fazla araçta denendi ve hemen hemen bütün araçların kapısı bu şekilde anahtarsız açılabildi.

Dışarıdan satın alınabilen cihaz ve elektronik donanımla kısa sürede kurulabilen sistemin yardımı ile çalınan araçların benzin bitene kadar devam çalıştığı belirtiliyor. Bu arada alarm da devre dışı kalıyor. Yani hırsızlar motoru kapatmadığı sürece dilediği hedefe ulaşabiliyor. Motoru kapatmadan depoyu doldurmanın da mümkün olduğunu hatırlatan ADAC uzmanları „Çalınan araçlar genellikle yurtdışına götürülüyor ve yeni anahtar hazırlanıyor“ bilgisini verdiler.

Keyless anahtar sahiplerinin ek güvenlik tedbirleri ile derhal önlem alması gerektiği uyarısında da bulunan ADAC, otomobil üreticilerinin aracın elektronik sistemini güçlendirmesi gerektiğini savundu.

ADAC’nin yaptığı hırsızlık testinde sınıfta kalan araçları bu listede görebilirsiniz: LİSTE

Türkiye ve Avrupa’dan en güzel tatil yerleri, Sılayolu haberleri, uçak bileti kampanyaları / Urlaubs News aus der Türkei und Europa: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin