HES kodu olmayan kişiler otellere alınmayacak

605
HES kodu

Tatil

HES kodu olmayan kişiler otellere alınmayacak

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmaya yarayan bir kod. Türkiye’de HES kodu kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. İlk başta şehirlerarası seyahatlerde kullanılan bu kod artık otellerde de geçerli olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Sadece kodla müşteri kabul edilecek

Yayınlanan genelgeye göre, herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek.

HES kodu sorgulamasının müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılmasını, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan kişilerin tesise kabulünün sağlanmasını öngören genelge, tanılı veya temaslı kişi(lerin) konaklama tesisine gelmesi halinde adli tedbir alınmasının da önünü açıyor.

HES kodu sorgulamayan otel, motel ve pansiyonlar 10 gün faaliyetten men edilecek

Hastalık tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri kapsamında “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek ancak misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacak.

HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerin konaklamasına izin veren konaklama tesisleriyse 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek.

(A)

Kaynak: https://www.icisleri.gov.tr/

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin