Herakles Lahdi ana vatanına dönüyor

1621
herakles

Tatil

Türkiye’den kaçırılarak 2010 yılında İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi Eylül ayında Türkiye’ye teslim edilecek. 

Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kentine ait olan ve yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi, üç ay Cenevre’de sergilendikten sonra Eylül 2017’de Türkiye’ye götürülecek.

Herakles Lahdi 2010 yılında Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirildikten sonra başlatılan hukuki girişim sonucunda İsviçre adli makamlarınca Türkiye’ye iade edilmesine karar verilmişti.  Antalya Perge Örenyeri kökenli Herakles Lahdi‘nin iade töreni Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın katılımıyla geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Cenevre Üniversitesi‘nde düzenlenen iade törenine Bakan Avcı’nın yanısıra, UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova, Cenevre Kantonu Güvenlik ve Ekonomiden So Lahdi görmek isteyenler rumlu Bakanı Pierre Maudet, Cenevre ÜniversitesiRektörü ve çok sayıda davetli de katıldı.

Herakles Lahdi Türkiye’ye iade edileceği 4 Eylül tarihine kadar Cenevre’de haftada üç gün ziyarete açık olacak. Rehber eşliğinde de ziyaret edilebilecek. Lahdi görmek isteyenler Herakles Lahdine ilişkin Cenevre Üniversitesinin https://www.unige.ch/public/carrousel/sarcophage/adresinden bilgi edinilebilirler.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin