Her gün tükettiğiniz ürünler gıda sahteciliğinde yer alıyor mu?

100
Her gün

Tatil

Marketlerden aldığımız gıda ürünleri sağlıklı mı? İçinde başka birşey var mı? Sorularını Tarım ve Orman Bakanlığı tüketicinin ihbar ve şikayetleri ile gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan üretici firmaları açıkladı.  Hazırlanan listede her gün tükettiğimiz et ve süt ürünlerinden içecek ve zeytin yağ çeşitlerine kadar bir çok ürün bulunuyor.

Açıklanan listede 229 firma 386 farklı ürün yer alıyor

Devir değiştikçe bu değişim gıda ürünlerini de değiştirmeye, sağlıklı ürünleri sağlıksız üretmeye başladı. Tükettiğimiz gıda ürünlerinlerin sadece o ürünler mi yer alıyor, bilmiyoruz. Ürünlerin taklit olup olmadığından habersiz tüketiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı pazarda yer alan üretici firmaları araştırdı. Taklit ve tağşiş yapan ürünleri belirledi. Ve tüketici hakla sundu.  Açıklanan listede toplam 229 firmadan  386 farklı ürün yer alıyor.  

Her gün tükettiğimiz Et, süt ve yağ gibi temel gıda ürünleri de var

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıdada sahtecilik yapan üretici firma ve ürünlerin bulunduğu liste de içecekler, bal çeşitleri, baharat, çay, yağ, çikolata ve et ürünleri gibi birçok ürünler yer alıyor. En çok sahtecilik gerçekleşen ürünler listesinde  ise gün içerisinde en çok kullandığımız süt, yağ ve et ürünlerinlerinde bulunmaktadır. Bu ürünlerin çeşitliliği ve firmaları daha çoktur. 

21 kez aynı suçu tekrarlayan firmalar yer alıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılı Ekim ayında gıdada sahtecilik listesinde 1.211 ürün yer aldı.  Bu listeli vatandaşa sunmasına rağmen aynı suçu 21 kere tekrarlayan firmalar olduğu ortaya çıkmıştı.   Gıda ürünlerinde yapılan sahteciliğe dur demek için yasal düzenlemeler oluşturularak cezai yaptırımlar uygulanacağı açıklandı. 

Tüketicilerin ihbar ve şikayetlerinin büyük payı var

Hazırlanan listede tüketicilerin ihbar ve şikayetlerinin büyük payı olduğu belirtilirken  bu uygulama ile; tüketicinin sağlığını ve menfaatinin korunması, 

Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması, firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Gıda ürünü şikayeti için nereye başvurabilirsiniz?

Sizde tükettiğiniz üründe sağlıksız bir durumla karşılaştığınız, şüphelendiğiniz  takdirde üretici firmanın ve ürünün denetlenmesi için  CİMER ve Alo 174 Gıda Hattına başvurabilirsiniz. 

Taklit tağşiş listesine buradan ulaşabilirsiniz

(SK)

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin