Her 8 kadından biri meme kanseri olabilir

91
meme

Tatil

Her 8 kadından biri meme kanseri olabilir

Koronavirüs salgını döneminde şikayetleri olmasına rağmen korku nedeniyle hastaların hekime daha geç başvurduğuna dikkat çeken uzmanlar meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekiyor. Meme kanserinin tedavisi, kanser hastalarının palyatif bakımı, moleküler ve klinik kanser araştırmaları konularında uzmanlığı bulunan Prof. Dr. Rüçhan Uslu, her 8 kadından birinin meme kanseri olma riski taşıdığını belirtiyor.

Salgın döneminde sağlığınızı ihmal etmeyin

Salgın döneminde şikayetleri olmasına rağmen korku nedeniyle hastaların hekime daha geç başvurduğunu ifade eden Prof. Dr. Uslu, “Bunun mutlaka önüne geçmemiz gerekiyor. Memede veya koltuk altında genellikle ağrısız, sert, yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen kitle olması, meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, içeri doğru çöküntü, portakal kabuğu görünüşü gibi noktasal çekintiler meydana gelmesi, meme başı ve çevresinde renk ve şekil değişikliği, memenin başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar oluşması, yaralar çıkması, memenin başından gelen kanlı veya kansız akıntı gibi yakınmalardan herhangi birisi varsa lütfen beklemeyin ve hemen hekime başvurun” diye uyarıyor.

Sık görülmekle beraber tedavisinde en çok gelişme kaydedilen kanser türü olan meme kanserinin özellikle erken teşhis edildiğinde tedavisinin son derece kolay olduğunu belirten Prof. Dr. Rüçhan Uslu, kadınlara her ay kendi kendilerini muayene etmeleri, 40 yaşından sonra yıllık mamografi çektirmeleri ve hekime muayene olmaları önerisinde bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin