Havayolu şirketleri zarar etmesin diye kendimizi tehlikeye mi atacağız?

1873
Havayolu

Tatil

Havayolu şirketleri zarar etmesin diye kendimizi tehlikeye mi atacağız?

Koronavirüs nedeniyle uzun süre ara verilen havayolu seferleri büyük ihtimalle Haziran ayının ilk haftalarında yeniden başlayacak. Yurtdışında farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye uçmak için gün sayıyor. Ne yazık ki virüs tehlikesi henüz geçmedi. Hala mesafe ve maske takma kuralına uymak zorundayız. Aksi taktirde virüsün yolcuya bulaşma ve aile ve yakınlarımıza yayılma riski var.

Yan yana oturuyorlar

Geçtiğimiz haftalarda bazı özel izinli uçak seferleri yapıldı. Bu uçuşlarda yolcuların uçağa binerken ve inerken, pasaport kontrolünde mesafe kurallarına uymadıkları, uçakta da yan yana oturdukları görüldü. Bu manzara büyük ihtimalle uçuşların başlamasıyla da böyle olacak.

Büyük risk var

Peki virüs taşıyan birisiyle yan yana oturmanın riski ne kadar büyük? Uzmanlara göre çok fazla. Çünkü virüsün her an size bulaşma ihtimali var. Takılan maskenin yolcuyu koruma ihtimali oldukça düşük. Çünkü kullanılanlar genellikle düşük kalitede, koruma özelliği az olan maskeler oluyor.

Sıcak bakmıyorlar

Havayolu şirketleri koltuklar arasında bir koltuğun boş kalmasına sıcak bakmıyorlar. Çünkü bu durumda uçağa binen yolcu sayısı azalacağından “maliyetin kurtarmadığını” belirtiyorlar. Bu nedenle de bu tedbir pek uygulanmayacak.

Bu durumda ne yapmak gerekir?

Ya bir süre daha uçak yolculuğu yapmayacaksınız ya da en az “FFP2” sınıfında olan kaliteli maskeler kullanacaksınız.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin